Aktiebolag Göteborg
HELLWELL Holding AB
71 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
75,7 %
+11,2 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 2 348 | 6 772 | 6 683 | 6 198 | 5 641 | 5 715 | 5 156 |
| Rörelseresultat | −61 | 914 | −178 | 217 | 1 202 | 157 | 94 | 408 |
| Årets resultat | −62 | 724 | 296 | 151 | 729 | 82 | 61 | 256 |
| Eget kapital | 690 | 952 | 1 237 | 1 092 | 940 | 211 | 129 | 318 |
| Balansomslutning | 912 | 1 477 | 2 251 | 2 971 | 2 855 | 1 543 | 1 456 | 1 747 |
| Anställda | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 2 348 | 6 772 | 6 683 | 6 198 | 5 641 | 5 715 | 5 156 |
| Personalkostnader | 0 | 1 159 | 3 666 | 3 463 | 2 764 | 2 762 | 2 661 | 1 679 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 61 | 68 | 164 | 282 | 267 | 252 |
| Övriga externa kostnader | 98 | 1 531 | 1 233 | 1 094 | 829 | 851 | 813 | 772 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 256 | −1 990 | −1 841 | −1 239 | −1 589 | −1 880 | −2 045 |
| Rörelseresultat | −61 | 914 | −178 | 217 | 1 202 | 157 | 94 | 408 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 6 | 3 | 0 | 2 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −62 | 914 | −184 | 214 | 1 202 | 155 | 91 | 407 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 567 | −18 | −277 | −44 | −9 | −67 |
| Skatt | 0 | 190 | 88 | 45 | 195 | 29 | 21 | 84 |
| Årets resultat | −62 | 724 | 296 | 151 | 729 | 82 | 61 | 256 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 64 | 64 | 233 | 142 | 146 | 310 | 517 | 713 |
| Varulager | 0 | 0 | 33 | 66 | 46 | 16 | 49 | 51 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 43 | 242 | 131 | 274 | 32 | 49 | 104 |
| Kassa och bank | 842 | 1 370 | 1 743 | 2 632 | 2 389 | 1 185 | 841 | 878 |
| Omsättningstillgångar | 848 | 1 413 | 2 018 | 2 830 | 2 709 | 1 234 | 939 | 1 034 |
| Summa tillgångar | 912 | 1 477 | 2 251 | 2 971 | 2 855 | 1 543 | 1 456 | 1 747 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 702 | 178 | 891 | 891 | 161 | 79 | 18 | 12 |
| Eget kapital | 690 | 952 | 1 237 | 1 092 | 940 | 211 | 129 | 318 |
| Justerat eget kapital | 690 | 952 | 1 237 | 1 542 | 1 376 | 427 | 310 | 492 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 567 | 549 | 272 | 228 | 219 |
| Kortfristiga skulder | 222 | 525 | 1 014 | 1 312 | 1 366 | 1 060 | 1 099 | 1 210 |
| Summa eget kapital och skulder | 912 | 1 477 | 2 251 | 2 971 | 2 855 | 1 543 | 1 456 | 1 747 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva kafé och bar och restaurangverksamhet, handel med värdepapper, konsultverksamhet inom kafé och restaurang, event, catering, matlagningskurser och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Wellander (f. 1985) Styrelseledamot
- Nicklas Hellström (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-02 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Bruksgatan 42, 414 49, Göteborg Besök: Bruksgatan 42, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |