Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Hellströms Service AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Hellströms Service AB ökade omsättningen med 90 procent senaste året. Medianen bland branschens 126 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 0,3 procent, mot branschmedianens 1,4 procent.
Soliditeten ligger på 15,2 procent — branschens median är 37,5 procent.
Bolaget har 10 anställda; medianbolaget i branschen har 4.
Branschen: Detaljhandel med tobaksvaror
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 78 | 119 | 34 % | |
| Värdeförändring | −5,0 % | 73 | 118 | 38 % |
| Tillväxt i omsättning | +89,9 % | 3 | 126 | 98 % |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | 88 | 126 | 30 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 70 | 126 | 44 % |
| Soliditet | 15,2 % | 106 | 126 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 393 tkr | 83 | 126 | 34 % |
| Rörelseresultat per anställd | 7 tkr | 89 | 126 | 29 % |
| Nettoomsättning | 23 932 tkr | 32 | 126 | 75 % |
| Rörelseresultat | 67 tkr | 81 | 126 | 36 % |
| Antal anställda | 10 | 12 | 126 | 90 % |
Kalmar län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 584 | 1 757 | 10 % | |
| Värdeförändring | −5,0 % | 1 217 | 1 731 | 30 % |
| Tillväxt i omsättning | +89,9 % | 24 | 1 944 | 99 % |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | 1 577 | 1 943 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 903 | 1 944 | 54 % |
| Soliditet | 15,2 % | 1 773 | 1 940 | 9 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 393 tkr | 660 | 1 944 | 66 % |
| Rörelseresultat per anställd | 7 tkr | 1 567 | 1 944 | 19 % |
| Nettoomsättning | 23 932 tkr | 629 | 1 944 | 68 % |
| Rörelseresultat | 67 tkr | 1 543 | 1 944 | 21 % |
| Antal anställda | 10 | 635 | 1 944 | 67 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 70 737 | 78 066 | 9 % | |
| Värdeförändring | −5,0 % | 51 279 | 76 952 | 33 % |
| Tillväxt i omsättning | +89,9 % | 1 747 | 87 565 | 98 % |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | 68 380 | 87 484 | 22 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 42 997 | 87 585 | 51 % |
| Soliditet | 15,2 % | 78 450 | 87 398 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 393 tkr | 31 836 | 87 586 | 64 % |
| Rörelseresultat per anställd | 7 tkr | 67 883 | 87 586 | 22 % |
| Nettoomsättning | 23 932 tkr | 33 591 | 87 586 | 62 % |
| Rörelseresultat | 67 tkr | 67 135 | 87 586 | 23 % |
| Antal anställda | 10 | 34 149 | 87 586 | 61 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .