starkabolag.se

Aktiebolag Smedjebacken

Hellmans-SBA Verkstad AB

303 sökningar

Omsättning 2025

18,2 mkr

+18,7 %
Rörelsemarginal

4,9 %

+6,2 p.e.
Soliditet

58,8 %

+7,1 p.e.
Anställda

6

+20,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning18 22515 35316 35914 79717 524
Rörelseresultat900−1961 5213451 654
Årets resultat6162725041551 187
Eget kapital5 3514 7364 4633 9593 805
Balansomslutning9 0989 1518 3157 8968 308
Anställda65344
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning18 22515 35316 35914 79717 524
Personalkostnader3 4633 0622 0812 4202 060
Av- och nedskrivningar390402457428389
Övriga externa kostnader6 2305 4384 0774 4714 579
Övriga rörelseposter, netto−7 242−6 647−8 223−7 133−8 842
Rörelseresultat900−1961 5213451 654
Räntekostnader116151191139146
Resultat efter finansiella poster784−3471 3302061 508
Bokslutsdispositioner0692−69200
Skatt1687313451322
Årets resultat6162725041551 187

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1 3701 6271 1621 2371 432
Varulager3 2852 8192 9673 5242 805
Kortfristiga fordringar4 4424 7054 1863 1354 071
Kassa och bank10000
Omsättningstillgångar7 7277 5247 1546 6596 875
Summa tillgångar9 0989 1518 3157 8968 308
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat4 6154 3443 8393 6842 498
Eget kapital5 3514 7364 4633 9593 805
Justerat eget kapital5 3514 7365 0123 9593 805
Obeskattade reserver0069200
Långfristiga skulder8911 1839091 1751 473
Kortfristiga skulder2 8563 2322 2512 7623 030
Summa eget kapital och skulder9 0989 1518 3157 8968 308
Ställda säkerheter8 3008 3008 3008 3008 300

Verksamhet

Hellmans-SBA Verkstad AB omsatte 18,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 10,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,9 procent, och soliditeten var hög — 58,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 19 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Smedjebacken.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall idka verkstadsrörelse avseende plåt- och maskin- bearbetning och tillverkning av maskindetaljer, handel med värde- papper samt idka därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Hellmans-SBA Verkstad AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Hellmans-SBA Verkstad AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Hellmans-SBA Verkstad AB (556221-4014)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Hellmans-SBA Verkstad AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Moderbolag SNI Fastighetsförvaltning AB (556683-1359)
Koncernmoder SNI Fastighetsförvaltning AB (556683-1359)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1982-10-07
Bransch Tillverkning av metallstommar och delar därav (SNI 25110)
Adress
Elvéns väg 4, 777 60, Söderbärke
Besök: Elvéns Väg 4, Söderbärke
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad