Aktiebolag Mora
Hellion Production AB
33 sökningar
3,2 mkr
+20,3 %6,5 %
+7,3 p.e.11,1 %
+7,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 222 | 2 679 | 3 149 | 1 880 | 232 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 209 | −22 | −154 | 264 | 29 | 0 | −1 |
| Årets resultat | 78 | −53 | 42 | 0 | 5 | 0 | −1 |
| Eget kapital | 121 | 43 | 96 | 54 | 53 | 48 | 49 |
| Balansomslutning | 1 088 | 1 199 | 1 276 | 1 466 | 541 | 48 | 66 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06* | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 222 | 2 679 | 3 149 | 1 880 | 232 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 606 | 574 | 693 | 372 | 0 | 0 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 194 | 199 | 199 | 102 | 9 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 890 | 702 | 798 | 412 | 189 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 323 | −1 226 | −1 613 | −730 | −5 | — | — |
| Rörelseresultat | 209 | −22 | −154 | 264 | 29 | 0 | −1 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 35 | 31 | 31 | 30 | 23 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 173 | −53 | −184 | 234 | 6 | 0 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | −85 | 0 | 233 | −233 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 11 | 0 | 7 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 78 | −53 | 42 | 0 | 5 | 0 | −1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06* | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 570 | 776 | 975 | 1 174 | 93 | 0 | 0 |
| Varulager | 207 | 175 | 92 | 106 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 126 | 213 | 192 | 58 | 445 | 0 | 16 |
| Kassa och bank | 185 | 35 | 17 | 128 | 4 | 48 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 518 | 423 | 301 | 292 | 448 | 48 | 66 |
| Summa tillgångar | 1 088 | 1 199 | 1 276 | 1 466 | 541 | 48 | 66 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −7 | 46 | 4 | 4 | −2 | −2 | 0 |
| Eget kapital | 121 | 43 | 96 | 54 | 53 | 48 | 49 |
| Justerat eget kapital | 188 | 43 | 96 | 239 | 53 | 48 | 49 |
| Obeskattade reserver | 85 | 0 | 0 | 233 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 49 | 118 | 260 | 260 | 403 | 0 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 833 | 1 038 | 920 | 919 | 85 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 088 | 1 199 | 1 276 | 1 466 | 541 | 48 | 66 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Hellion Production AB över mittlinjen sett till omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 6,5 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 11,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Mora.
Bolaget skall bedriva bild- och videoproduktion, uthyrning av ljus och ljudanläggningar, musikverksamhet, restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Nicklas Björklund (f. 1978) Styrelseledamot
- Kenneth Hårdén (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-08-01 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Rönnbärsstigen 13A, 792 52, Mora Besök: Rönnbärsstigen 13 A, Mora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |