Aktiebolag Falkenberg
Hellerups Gård AB
30 sökningar
23,6 mkr
+4,4 %20,6 %
−12,8 p.e.32,9 %
+9,1 p.e.6
+20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 |
|---|---|---|
| Omsättning | 23 571 | 22 567 |
| Rörelseresultat | 4 847 | 7 540 |
| Årets resultat | 1 953 | 2 574 |
| Eget kapital | 4 552 | 2 599 |
| Balansomslutning | 30 135 | 25 199 |
| Anställda | 6 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 571 | 22 567 |
| Personalkostnader | 1 437 | 1 309 |
| Av- och nedskrivningar | 1 195 | 819 |
| Övriga externa kostnader | 8 540 | 6 928 |
| Övriga rörelseposter, netto | −7 552 | −5 971 |
| Rörelseresultat | 4 847 | 7 540 |
| Ränteintäkter | 179 | 1 |
| Räntekostnader | 127 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 899 | 7 532 |
| Bokslutsdispositioner | −2 477 | −4 289 |
| Skatt | 470 | 668 |
| Årets resultat | 1 953 | 2 574 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 477 | 14 505 |
| Varulager | 7 185 | 7 328 |
| Kortfristiga fordringar | 2 853 | 2 578 |
| Kassa och bank | 3 620 | 788 |
| Omsättningstillgångar | 13 658 | 10 693 |
| Summa tillgångar | 30 135 | 25 199 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 574 | 0 |
| Eget kapital | 4 552 | 2 599 |
| Justerat eget kapital | 9 924 | 6 005 |
| Obeskattade reserver | 6 766 | 4 290 |
| Långfristiga skulder | 16 454 | 16 041 |
| Kortfristiga skulder | 2 363 | 2 269 |
| Summa eget kapital och skulder | 30 135 | 25 199 |
| Ställda säkerheter | 5 000 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Hellerups Gård AB omsatte 23,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 739 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 20,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 32,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Falkenberg.
Företaget skall bedriva mjölkproduktion och växtodling omfattande 340 ha och 340 mjölkkor och rekrytering som omfattar 300 nötkreatur.
Styrelse & ledning
- Dirk Terwel (f. 1995) Ordförande, Styrelseledamot
- Jan Terwel (f. 1962) Styrelseledamot
- Jelle Terwel (f. 1993) Styrelseledamot
- Tom Terwel (f. 1990) Styrelseledamot
- Femke Terwel (f. 2001) Styrelsesuppleant
- Magnus Jonasson (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-11-15 |
|---|---|
| Bransch | Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410) |
| Adress | Hällarp 108, 311 95, Falkenberg Besök: Hällarp 108, Falkenberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |