Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Hellenic Trading AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Hellenic Trading AB minskade omsättningen med 3 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 867 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 1,1 procent, mot branschmedianens 5,8 procent.
Soliditeten ligger på 21,4 procent — branschens median är 47,0 procent.
Bolaget har 23 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Konsultverksamhet avseende företags organisation
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −3,1 % | 1 197 | 1 867 | 36 % |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | 1 259 | 1 856 | 32 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,7 % | 1 073 | 1 867 | 43 % |
| Soliditet | 21,4 % | 1 537 | 1 864 | 18 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 634 tkr | 108 | 1 867 | 94 % |
| Rörelseresultat per anställd | 70 tkr | 1 086 | 1 867 | 42 % |
| Nettoomsättning | 152 585 tkr | 98 | 1 867 | 95 % |
| Rörelseresultat | 1 612 tkr | 710 | 1 867 | 62 % |
| Antal anställda | 23 | 306 | 1 867 | 84 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −3,1 % | 10 173 | 15 005 | 32 % |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | 11 010 | 14 992 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,7 % | 8 046 | 15 010 | 46 % |
| Soliditet | 21,4 % | 12 500 | 14 967 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 634 tkr | 1 359 | 15 010 | 91 % |
| Rörelseresultat per anställd | 70 tkr | 8 832 | 15 010 | 41 % |
| Nettoomsättning | 152 585 tkr | 1 406 | 15 010 | 91 % |
| Rörelseresultat | 1 612 tkr | 5 465 | 15 010 | 64 % |
| Antal anställda | 23 | 2 697 | 15 010 | 82 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −3,1 % | 59 609 | 87 561 | 32 % |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | 64 512 | 87 479 | 26 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,7 % | 47 023 | 87 581 | 46 % |
| Soliditet | 21,4 % | 72 795 | 87 385 | 17 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 634 tkr | 7 104 | 87 582 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | 70 tkr | 50 982 | 87 582 | 42 % |
| Nettoomsättning | 152 585 tkr | 7 811 | 87 582 | 91 % |
| Rörelseresultat | 1 612 tkr | 31 559 | 87 582 | 64 % |
| Antal anställda | 23 | 15 773 | 87 582 | 82 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .