Aktiebolag Essunga
Heljesgården AB
113 sökningar
Omsättning 2025
660 tkr
+112,9 %Rörelsemarginal
5,3 %
+21,4 p.e.Soliditet
65,0 %
+1,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 660 | 310 | 1 120 | 1 729 | 653 |
| Rörelseresultat | 35 | −50 | −47 | 284 | 34 |
| Årets resultat | 33 | −63 | −53 | 250 | 31 |
| Eget kapital | 249 | 216 | 279 | 332 | 82 |
| Balansomslutning | 383 | 342 | 480 | 673 | 239 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 660 | 310 | 1 120 | 1 729 | 653 |
| Personalkostnader | 220 | 143 | 287 | 520 | 87 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 38 | 34 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 114 | 102 | 498 | 444 | 340 |
| Övriga rörelseposter, netto | −281 | −105 | −344 | −447 | −192 |
| Rörelseresultat | 35 | −50 | −47 | 284 | 34 |
| Räntekostnader | 5 | 8 | 5 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | −58 | −53 | 281 | 31 |
| Skatt | −4 | 5 | 0 | 31 | 0 |
| Årets resultat | 33 | −63 | −53 | 250 | 31 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 21 | 31 | 124 | 138 | 0 |
| Varulager | 208 | 250 | 250 | 253 | 201 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 0 | 105 | 151 | 30 |
| Kassa och bank | 150 | 61 | 1 | 131 | 8 |
| Omsättningstillgångar | 362 | 311 | 356 | 535 | 239 |
| Summa tillgångar | 383 | 342 | 480 | 673 | 239 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 166 | 229 | 282 | 32 | 1 |
| Eget kapital | 249 | 216 | 279 | 332 | 82 |
| Justerat eget kapital | 249 | 216 | 279 | 332 | 82 |
| Långfristiga skulder | 38 | 30 | 144 | 65 | 74 |
| Kortfristiga skulder | 96 | 96 | 57 | 276 | 83 |
| Summa eget kapital och skulder | 383 | 342 | 480 | 673 | 239 |
| Ansvarsförbindelser | 175 | 175 | 175 | 175 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Heljesgården AB 660 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 612 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,3 procent, och soliditeten var hög — 65,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 113 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Essunga.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva veterinärverksamhet, djurhälsovård, försäljning av djurfoder, avelsverksamhet, försäljning, service och utbildningstjänster kring husdjur, uthyrning av inventarier, förvaltning av fastigheter och värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Julia Carlander (f. 1999) Styrelseledamot
- Svante Andersson (f. 1969) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-02-16 |
|---|---|
| Bransch | Stödverksamhet avseende husdjursskötsel (SNI 01620) |
| Adress | Södra Kedum Stallberg 4, 534 94, Vara Besök: Södra Kedum Stallberg 4, Vara |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |