starkabolag.se

Aktiebolag Jönköping

Helenes Mode & Interiör AB

37 sökningar

Omsättning 2025

7,2 mkr

+3,6 %
Rörelsemarginal

0,1 %

+3,9 p.e.
Soliditet

19,5 %

+5,3 p.e.
Anställda

3

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning7 2286 9767 35510 1234 715
Rörelseresultat9−260−197443352
Årets resultat8−123−34249212
Eget kapital154146269303334
Balansomslutning7911 0311 3751 8871 212
Anställda33343
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning7 2286 9767 35510 1234 715
Personalkostnader1 6711 8142 0302 43418
Av- och nedskrivningar0118180
Övriga externa kostnader1 5581 6991 7232 0881 351
Övriga rörelseposter, netto−3 990−3 722−3 781−5 140−2 994
Rörelseresultat9−260−197443352
Ränteintäkter010——
Räntekostnader13211
Resultat efter finansiella poster8−262−199442351
Bokslutsdispositioner0139167−118−80
Skatt0027660
Årets resultat8−123−34249212

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar55395674
Varulager5346719141 065538
Kortfristiga fordringar18732732532380
Kassa och bank652897443519
Omsättningstillgångar7861 0261 3361 8311 138
Summa tillgångar7911 0311 3751 8871 212
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat96219253472
Eget kapital154146269303334
Justerat eget kapital154146379546484
Obeskattade reserver00139306189
Långfristiga skulder0010000
Kortfristiga skulder6378858671 278689
Summa eget kapital och skulder7911 0311 3751 8871 212

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Helenes Mode & Interiör AB 7,2 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 0,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 19,5 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Jönköping.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva butiks- och webbförsäljning av damkläder, inredning och personlig styling jämte därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Helenes Mode & Interiör AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Helenes Mode & Interiör AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Helenes Mode & Interiör AB (559224-7919)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-10-31
Bransch Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder (SNI 47711)
Adress
Bjällebäck 4, 563 91, Gränna
Besök: Bjällebäck 4, Gränna
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad