Aktiebolag Landskrona
Helach AB
152 sökningar
Omsättning 2025
2,6 mkr
+71,8 %Rörelsemarginal
40,0 %
+24,6 p.e.Soliditet
65,7 %
+9,6 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 632 | 1 532 | 1 096 | 1 612 | 2 710 | 1 804 | 1 238 | 1 100 |
| Rörelseresultat | 1 054 | 236 | −43 | −243 | 733 | 359 | 67 | 96 |
| Årets resultat | 1 057 | 247 | −39 | −242 | 580 | 282 | 51 | 83 |
| Eget kapital | 1 447 | 590 | 344 | 572 | 994 | 594 | 513 | 622 |
| Balansomslutning | 2 203 | 1 052 | 670 | 1 096 | 1 832 | 1 153 | 897 | 987 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 632 | 1 532 | 1 096 | 1 612 | 2 710 | 1 804 | 1 238 | 1 100 |
| Personalkostnader | 1 318 | 1 011 | 773 | 1 642 | 1 703 | 1 138 | 894 | 808 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 20 | 18 | 13 | 28 | 15 | 15 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 240 | 242 | 180 | 173 | 217 | 280 | 210 | 168 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −23 | −168 | −27 | −29 | −12 | −52 | −7 |
| Rörelseresultat | 1 054 | 236 | −43 | −243 | 733 | 359 | 67 | 96 |
| Ränteintäkter | 3 | 11 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 152 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 057 | 247 | −39 | −242 | 580 | 359 | 65 | 96 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 | 15 | 13 |
| Årets resultat | 1 057 | 247 | −39 | −242 | 580 | 282 | 51 | 83 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 126 | 59 | 79 | 96 | 109 | 74 | 89 | 104 |
| Kortfristiga fordringar | 746 | 320 | 121 | 403 | 657 | 586 | 383 | 623 |
| Kassa och bank | 1 331 | 673 | 470 | 597 | 1 066 | 493 | 425 | 260 |
| Omsättningstillgångar | 2 077 | 993 | 591 | 1 000 | 1 723 | 1 079 | 809 | 883 |
| Summa tillgångar | 2 203 | 1 052 | 670 | 1 096 | 1 832 | 1 153 | 897 | 987 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 270 | 223 | 263 | 694 | 294 | 192 | 342 | 419 |
| Eget kapital | 1 447 | 590 | 344 | 572 | 994 | 594 | 513 | 622 |
| Justerat eget kapital | 1 447 | 590 | 344 | 572 | 994 | 594 | 513 | 622 |
| Kortfristiga skulder | 756 | 462 | 326 | 524 | 838 | 559 | 384 | 365 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 203 | 1 052 | 670 | 1 096 | 1 832 | 1 153 | 897 | 987 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 953 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Helach AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 40,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 65,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 72 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Landskrona.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är project management support, arbetsledning och dokumentation. Tillverkning och montage gällan- de processindustrin, industrimontage, privatpersoner och rör-de- taljer till motorcyklar, båtar, hem & inredning och därmed fören- lig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christer Sjöblom (f. 1963) Styrelseledamot
- Leif Inge Sjöblom (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1998-03-05 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Lindvägen 4, 261 72, Häljarp Besök: Lindvägen 4, Häljarp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |