Aktiebolag Malmö
Heimstaden Gitarren AB
42 sökningar
Omsättning 2024
18,4 mkr
+6,6 %Rörelsemarginal
39,3 %
+7,3 p.e.Soliditet
1,0 %
+0,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 360 | 17 221 | 16 125 | 15 487 | 14 743 | 14 155 | 10 970 |
| Rörelseresultat | 7 223 | 5 510 | 3 488 | 5 574 | 5 909 | 4 918 | 3 939 |
| Årets resultat | −8 043 | −6 409 | −1 588 | 3 086 | −98 | 2 263 | 1 898 |
| Eget kapital | 1 960 | 103 | 5 611 | 7 199 | 4 114 | 4 211 | 1 948 |
| Balansomslutning | 196 101 | 187 899 | 177 583 | 169 600 | 156 126 | 150 819 | 140 611 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 360 | 17 221 | 16 125 | 15 487 | 14 743 | 14 155 | 10 970 |
| Av- och nedskrivningar | 1 643 | 1 466 | 1 075 | 988 | 870 | 763 | 412 |
| Övriga externa kostnader | 9 792 | 10 619 | 11 657 | 8 962 | 7 964 | 8 490 | 6 670 |
| Övriga rörelseposter, netto | 298 | 374 | 95 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 7 223 | 5 510 | 3 488 | 5 574 | 5 909 | 4 918 | 3 939 |
| Ränteintäkter | 101 | 12 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 9 102 | 37 | 13 | 18 | 6 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 778 | −1 695 | 1 391 | 4 162 | 4 379 | 3 313 | 2 481 |
| Koncernbidrag | −6 137 | −4 490 | −2 852 | 0 | −4 195 | −331 | 0 |
| Skatt | 128 | 224 | 127 | 1 076 | 282 | 719 | 583 |
| Årets resultat | −8 043 | −6 409 | −1 588 | 3 086 | −98 | 2 263 | 1 898 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 194 875 | 186 570 | 177 368 | 169 311 | 154 147 | 150 267 | 140 563 |
| Kortfristiga fordringar | 1 226 | 1 329 | 215 | 289 | 1 978 | 553 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 1 226 | 1 329 | 215 | 289 | 1 978 | 553 | 48 |
| Summa tillgångar | 196 101 | 187 899 | 177 583 | 169 600 | 156 126 | 150 819 | 140 611 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 53 | 5 562 | 7 149 | 4 063 | 4 162 | 1 898 | 0 |
| Eget kapital | 1 960 | 103 | 5 611 | 7 199 | 4 114 | 4 211 | 1 948 |
| Justerat eget kapital | 1 960 | 103 | 5 611 | 7 199 | 4 114 | 4 211 | 1 948 |
| Avsättningar | 857 | 730 | 601 | 474 | 352 | 231 | 104 |
| Långfristiga skulder | 174 858 | 164 812 | 153 741 | 148 732 | 147 267 | 141 464 | 119 093 |
| Kortfristiga skulder | 18 426 | 22 254 | 17 630 | 13 195 | 4 393 | 4 913 | 19 466 |
| Summa eget kapital och skulder | 196 101 | 187 899 | 177 583 | 169 600 | 156 126 | 150 819 | 140 611 |
| Ställda säkerheter | 100 070 | 100 070 | 100 070 | 100 070 | 100 070 | 100 070 | 89 379 |
Verksamhet
Mätt mot de 22 046 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Heimstaden Gitarren AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 18,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 39,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 1,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattis Falkentoft (f. 1989) Ordförande, Styrelseledamot
- Tobias Grönvall (f. 1976) Styrelseledamot
- Maria Hoffmann (f. 1980) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Andreas Håkan Kling (f. 1975) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Heimstaden Bostad Invest 7 AB (559106-1584) |
|---|---|
| Koncernmoder | FREDENSBORG 1994 AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-01-31 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Regementsgatan 54, 217 48, Malmö Besök: Regementsgatan 54, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |