Aktiebolag Stockholm
Heimdall PropCo AB
47 sökningar
25,5 mkr
+3,6 %67,3 %
+2,4 p.e.6,2 %
+1,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 540 | 24 645 | 22 859 | 814 | 800 | 0 |
| Rörelseresultat | 17 185 | 15 999 | 15 091 | −4 327 | 706 | −7 |
| Årets resultat | 2 232 | 5 717 | −11 900 | −4 160 | 311 | −7 |
| Eget kapital | 15 821 | 13 589 | 7 872 | 194 | 354 | 43 |
| Balansomslutning | 255 231 | 271 322 | 272 322 | 253 711 | 241 881 | 16 853 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 540 | 24 645 | 22 859 | 814 | 800 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 4 816 | 4 769 | 4 754 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 3 539 | 3 913 | 3 067 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −5 141 | −94 | — |
| Rörelseresultat | 17 185 | 15 999 | 15 091 | −4 327 | 706 | −7 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 584 | 12 | — | — | — |
| Räntekostnader | 12 905 | 16 466 | 6 869 | 6 332 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 280 | 1 116 | −2 776 | −10 657 | 706 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | −4 840 | 0 | 0 | 7 400 | 0 | 0 |
| Skatt | −2 791 | −4 601 | 9 124 | 903 | 395 | 0 |
| Årets resultat | 2 232 | 5 717 | −11 900 | −4 160 | 311 | −7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 224 590 | 230 205 | 240 095 | 241 687 | 237 453 | 14 118 |
| Kortfristiga fordringar | 25 772 | 28 152 | 23 552 | 12 024 | 4 427 | 2 735 |
| Kassa och bank | 4 869 | 12 965 | 8 675 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 30 640 | 41 118 | 32 227 | 12 024 | 4 427 | 2 735 |
| Summa tillgångar | 255 231 | 271 322 | 272 322 | 253 711 | 241 881 | 16 853 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 13 539 | 7 822 | 19 722 | 304 | −7 | 0 |
| Eget kapital | 15 821 | 13 589 | 7 872 | 194 | 354 | 43 |
| Justerat eget kapital | 15 821 | 13 589 | 7 872 | 194 | 354 | 43 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 1 610 | 1 197 | 395 | 0 |
| Långfristiga skulder | 224 679 | 228 626 | 232 998 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 14 731 | 29 107 | 29 842 | 252 320 | 241 132 | 16 810 |
| Summa eget kapital och skulder | 255 231 | 271 322 | 272 322 | 253 711 | 241 881 | 16 853 |
| Ställda säkerheter | 233 000 | 233 000 | 233 000 | 220 000 | 220 000 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Heimdall PropCo AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 25,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 67,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 6,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Sätet finns i Stockholm.
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Thorsten Slytå (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Justin Ward Brown (f. 1972) Styrelseledamot
- Anton Friling (f. 1986) Styrelseledamot
- David Wijkander (f. 1987) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | EFVI THOR HOLDING SARL |
|---|---|
| Koncernmoder | EFVI THOR HOLDING SARL |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-11-05 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Strandvägen 7A, 114 35, Stockholm Besök: Strandvägen 7 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |