Aktiebolag Järfälla
Hedermann Gruppen AB
23 sökningar
15,1 mkr
+72,6 %5,0 %
+4,9 p.e.43,3 %
+5,9 p.e.10
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 083 | 8 740 | 6 219 |
| Rörelseresultat | 749 | 5 | 1 060 |
| Årets resultat | 437 | 1 | 630 |
| Eget kapital | 1 093 | 656 | 655 |
| Balansomslutning | 3 353 | 2 321 | 1 856 |
| Anställda | 10 | 5 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 083 | 8 740 | 6 219 |
| Personalkostnader | 7 358 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 164 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 812 | −8 735 | −5 159 |
| Rörelseresultat | 749 | 5 | 1 060 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 0 |
| Räntekostnader | 8 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 744 | 7 | 1 058 |
| Bokslutsdispositioner | −186 | 0 | −265 |
| Skatt | 121 | 6 | 164 |
| Årets resultat | 437 | 1 | 630 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 25 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 484 | 1 800 | 443 |
| Kassa och bank | 1 869 | 496 | 1 413 |
| Omsättningstillgångar | 3 353 | 2 296 | 1 856 |
| Summa tillgångar | 3 353 | 2 321 | 1 856 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 631 | 630 | 0 |
| Eget kapital | 1 093 | 656 | 655 |
| Justerat eget kapital | 1 450 | 866 | 865 |
| Obeskattade reserver | 450 | 265 | 265 |
| Kortfristiga skulder | 1 810 | 1 400 | 936 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 353 | 2 321 | 1 856 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Hedermann Gruppen AB 15,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 5,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 43,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 73 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Järfälla.
Bolaget ska bedriva tjänster och service inom byggbranschen, inklusive renoveringar, installationer, till- och ombyggnationer samt elinstallationer, hos både privat- och företagskunder.
Styrelse & ledning
- Gabriel Ajjout (f. 1987) Verkställande direktör
- Gabriel Ajjout (f. 1987) Styrelseledamot
- Yasmine Merabet (f. 1992) Styrelsesuppleant
- Robin Hasselgren (f. 1996) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-06 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Datavägen 5, 177 45, Järfälla Besök: Datavägen 5, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |