Aktiebolag Göteborg
Hedens Tandvård AB
102 sökningar
Omsättning 2025
3,7 mkr
+1,3 %Rörelsemarginal
1,7 %
−1,8 p.e.Soliditet
12,3 %
+2,8 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 719 | 3 673 | 3 499 | 2 615 | 2 330 |
| Rörelseresultat | 62 | 129 | 127 | 722 | 564 |
| Årets resultat | 25 | 54 | 88 | 1 010 | 346 |
| Eget kapital | 217 | 192 | 138 | 1 060 | 900 |
| Balansomslutning | 1 760 | 2 022 | 1 964 | 1 266 | 1 643 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 719 | 3 673 | 3 499 | 2 615 | 2 330 |
| Personalkostnader | 1 326 | 1 650 | 1 754 | 1 148 | 1 176 |
| Av- och nedskrivningar | 162 | 162 | 63 | 113 | 118 |
| Övriga externa kostnader | 1 028 | 1 168 | 809 | 474 | 390 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 141 | −564 | −746 | −158 | −82 |
| Rörelseresultat | 62 | 129 | 127 | 722 | 564 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 33 | 59 | 16 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | 70 | 111 | 728 | 569 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 554 | −124 |
| Skatt | 6 | 15 | 24 | 272 | 99 |
| Årets resultat | 25 | 54 | 88 | 1 010 | 346 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 140 | 1 303 | 1 362 | 0 | 113 |
| Varulager | 73 | 73 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 378 | 365 | 371 | 34 | 118 |
| Kassa och bank | 169 | 281 | 231 | 1 232 | 1 412 |
| Omsättningstillgångar | 620 | 720 | 602 | 1 266 | 1 530 |
| Summa tillgångar | 1 760 | 2 022 | 1 964 | 1 266 | 1 643 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 142 | 88 | 0 | 0 | 504 |
| Eget kapital | 217 | 192 | 138 | 1 060 | 900 |
| Justerat eget kapital | 217 | 192 | 138 | 1 060 | 1 340 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 554 |
| Långfristiga skulder | 1 107 | 1 456 | 1 329 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 436 | 374 | 497 | 206 | 189 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 760 | 2 022 | 1 964 | 1 266 | 1 643 |
| Ställda säkerheter | 800 | 800 | 800 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hedens Tandvård AB 3,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,7 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 12,3 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva tandvårdsverksamhet samt utbildningsverksam- het i anslutande härtill, äga och förvalta värdepapper och fastig- heter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Anders Hyllengren (f. 1994) Verkställande direktör
Styrelse
- Anders Hyllengren (f. 1994) Styrelseledamot
- Michael Lampinen (f. 1963) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Björn Thunholm (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Malekzadeh Dental Care AB (556689-7095) |
|---|---|
| Koncernmoder | Malekzadeh Dental Care AB (556689-7095) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-12-18 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Engelbrektsgatan 35, 411 37, Göteborg Besök: Engelbrektsgatan 35, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |