starkabolag.se

Aktiebolag Nora

Heden Skog i Grängesberg AB

134 sökningar

Omsättning 2025

316 tkr

+16,2 %
Rörelsemarginal

24,7 %

−50,3 p.e.
Soliditet

56,2 %

+1,3 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning31627219326214
Rörelseresultat78204−211338−86
Årets resultat64204−211292−86
Eget kapital773709505716424
Balansomslutning1 3761 2911 1371 5351 206
Anställda11110
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning31627219326214
Personalkostnader608731510
Övriga externa kostnader1661080118300
Övriga rörelseposter, netto−1212785131—
Rörelseresultat78204−211338−86
Ränteintäkter110——
Räntekostnader01000
Resultat efter finansiella poster79204−211338−86
Skatt1500450
Årets resultat64204−211292−86

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar9269251 0261 0751 076
Kortfristiga fordringar4596900
Kassa och bank405270102460130
Omsättningstillgångar450366111460130
Summa tillgångar1 3761 2911 1371 5351 206
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat659455666374460
Eget kapital773709505716424
Justerat eget kapital773709505914424
Obeskattade reserver0002490
Avsättningar34461170347
Långfristiga skulder452452452452348
Kortfristiga skulder117846311887
Summa eget kapital och skulder1 3761 2911 1371 5351 206

Verksamhet

Heden Skog i Grängesberg AB omsatte 316 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 561 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 24,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 56,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Nora.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva drift och förvaltning av skogsfastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Heden Skog i Grängesberg AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Heden Skog i Grängesberg AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Heden Skog i Grängesberg AB (556935-0654)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Moderbolag Borns Gård AB (556550-8834)
Koncernmoder Borns Gård AB (556550-8834)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2013-06-20
Bransch Skogsförvaltning (SNI 02101)
Adress
Lindesby Siggegården 162, 713 94, Nora
Besök: Lindesby Siggegården 162, Nora
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad