Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Heat Tech & Pipe-Mark Sthlm AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Heat Tech & Pipe-Mark Sthlm AB minskade omsättningen med 16 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 327 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 0,1 procent, mot branschmedianens 4,6 procent.
Soliditeten ligger på 13,7 procent — branschens median är 45,3 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Värme- och sanitetsarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −15,5 % | 1 099 | 1 327 | 17 % |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 1 072 | 1 327 | 19 % |
| Avkastning på eget kapital | −3,7 % | 1 177 | 1 327 | 11 % |
| Soliditet | 13,7 % | 1 253 | 1 326 | 6 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 901 tkr | 857 | 1 327 | 35 % |
| Rörelseresultat per anställd | 3 tkr | 1 072 | 1 327 | 19 % |
| Nettoomsättning | 13 310 tkr | 797 | 1 327 | 40 % |
| Rörelseresultat | 19 tkr | 1 070 | 1 327 | 19 % |
| Antal anställda | 7 | 655 | 1 327 | 51 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −15,5 % | 21 373 | 24 743 | 14 % |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 18 784 | 24 710 | 24 % |
| Avkastning på eget kapital | −3,7 % | 20 676 | 24 752 | 16 % |
| Soliditet | 13,7 % | 22 021 | 24 704 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 901 tkr | 12 336 | 24 753 | 50 % |
| Rörelseresultat per anställd | 3 tkr | 18 787 | 24 753 | 24 % |
| Nettoomsättning | 13 310 tkr | 14 903 | 24 753 | 40 % |
| Rörelseresultat | 19 tkr | 18 799 | 24 753 | 24 % |
| Antal anställda | 7 | 13 969 | 24 753 | 44 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −15,5 % | 76 400 | 87 562 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 69 083 | 87 475 | 21 % |
| Avkastning på eget kapital | −3,7 % | 76 218 | 87 581 | 13 % |
| Soliditet | 13,7 % | 79 597 | 87 381 | 9 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 901 tkr | 43 636 | 87 582 | 50 % |
| Rörelseresultat per anställd | 3 tkr | 69 047 | 87 582 | 21 % |
| Nettoomsättning | 13 310 tkr | 49 571 | 87 582 | 43 % |
| Rörelseresultat | 19 tkr | 69 084 | 87 582 | 21 % |
| Antal anställda | 7 | 45 717 | 87 582 | 48 % |