Aktiebolag Mölndal
Health Art i Göteborg AB
69 sökningar
Omsättning 2025
1 mkr
Rörelsemarginal
35,5 %
Soliditet
76,6 %
−3,0 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 012 | 0 | 0 | 0 | 1 465 | 1 280 | 1 477 | 925 |
| Rörelseresultat | 359 | −18 | −219 | −143 | 681 | 709 | 551 | −70 |
| Årets resultat | 474 | −237 | −12 | 114 | 986 | 426 | 431 | −71 |
| Eget kapital | 1 045 | 780 | 1 017 | 1 254 | 1 840 | 1 038 | 881 | 588 |
| Balansomslutning | 1 364 | 980 | 1 169 | 1 822 | 2 631 | 1 655 | 0 | 815 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 012 | 0 | 0 | 0 | 1 465 | 1 280 | 1 477 | 925 |
| Personalkostnader | 546 | 0 | 4 | 97 | 727 | 547 | 876 | 936 |
| Övriga externa kostnader | 106 | 18 | 215 | 46 | 74 | 39 | 49 | 59 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 17 | 15 | — | — |
| Rörelseresultat | 359 | −18 | −219 | −143 | 681 | 709 | 551 | −70 |
| Ränteintäkter | 182 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 215 | 0 | 124 | 1 | 22 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 540 | −232 | −192 | −3 | 1 287 | 696 | 550 | −71 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 180 | 150 | −180 | −150 | 0 | 0 |
| Skatt | 66 | 5 | 0 | 33 | 121 | 121 | 118 | 0 |
| Årets resultat | 474 | −237 | −12 | 114 | 986 | 426 | 431 | −71 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 072 | 917 | 1 131 | 1 131 | 2 545 | 1 506 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 60 | 52 | 2 | 0 | 85 | 74 | 0 | 145 |
| Kassa och bank | 232 | 11 | 36 | 691 | 1 | 74 | 931 | 671 |
| Omsättningstillgångar | 292 | 62 | 38 | 691 | 87 | 149 | 931 | 815 |
| Summa tillgångar | 1 364 | 980 | 1 169 | 1 822 | 2 631 | 1 655 | 0 | 815 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 521 | 967 | 979 | 1 090 | 804 | 562 | 400 | 609 |
| Eget kapital | 1 045 | 780 | 1 017 | 1 254 | 1 840 | 1 038 | 881 | 588 |
| Justerat eget kapital | 1 045 | 780 | 1 017 | 1 397 | 2 102 | 1 157 | 881 | 588 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 180 | 330 | 150 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 319 | 200 | 152 | 388 | 461 | 467 | 402 | 227 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 364 | 980 | 1 169 | 1 822 | 2 631 | 1 655 | 1 284 | 815 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 725 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Health Art i Göteborg AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 35,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 76,6 procent får betecknas som hög. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska hyra ut läkare och vårdpersonal till vårdenheter samt utföra medicinsk kosmetisk tatuering, laser- och annan kosmetisk behandling.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nazdar Behnia (f. 1964) Styrelseledamot
- Hanna Tahmasebi Sagharlou (f. 1993) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-05-04 |
|---|---|
| Bransch | Personaluthyrning (SNI 78201) |
| Adress | Kvarnbyvallen 5 läg 1401, 431 34, Mölndal Besök: Kvarnbyvallen 5 Läg 1401, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |