Aktiebolag Täby
HC Täby AB
57 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
+88,0 %Rörelsemarginal
-22,6 %
+97,4 p.e.Soliditet
96,0 %
−2,2 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 139 | 606 | 513 | 1 227 | 884 | 663 | 308 | 793 |
| Rörelseresultat | −257 | −727 | −914 | −162 | −454 | −448 | −490 | 616 |
| Årets resultat | −120 | −438 | −826 | −59 | −291 | −247 | −378 | 3 392 |
| Eget kapital | 8 830 | 9 160 | 9 998 | 11 324 | 11 575 | 12 045 | 12 470 | 13 017 |
| Balansomslutning | 9 198 | 9 330 | 10 167 | 11 593 | 11 810 | 12 201 | 12 736 | 13 392 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 139 | 606 | 513 | 1 227 | 884 | 663 | 308 | 793 |
| Personalkostnader | 1 310 | 1 275 | 1 301 | 1 252 | 1 270 | 1 060 | 529 | 164 |
| Övriga externa kostnader | 86 | 57 | 126 | 137 | 67 | 51 | 269 | 31 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | — | 18 |
| Rörelseresultat | −257 | −727 | −914 | −162 | −454 | −448 | −490 | 616 |
| Ränteintäkter | 137 | 289 | 88 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −120 | −438 | −826 | −59 | −291 | −247 | −378 | 3 582 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 190 |
| Årets resultat | −120 | −438 | −826 | −59 | −291 | −247 | −378 | 3 392 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 443 | 7 346 | 8 846 | 8 571 | 5 550 | 5 550 | 5 550 | 150 |
| Kortfristiga fordringar | 256 | 43 | 271 | 246 | 3 038 | 4 740 | 4 634 | 4 743 |
| Kassa och bank | 1 499 | 1 941 | 1 050 | 2 776 | 3 222 | 1 911 | 2 552 | 8 499 |
| Omsättningstillgångar | 1 756 | 1 985 | 1 321 | 3 022 | 6 260 | 6 651 | 7 186 | 13 242 |
| Summa tillgångar | 9 198 | 9 330 | 10 167 | 11 593 | 11 810 | 12 201 | 12 736 | 13 392 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 8 900 | 9 548 | 10 774 | 11 333 | 11 816 | 12 242 | 12 798 | 9 575 |
| Eget kapital | 8 830 | 9 160 | 9 998 | 11 324 | 11 575 | 12 045 | 12 470 | 13 017 |
| Justerat eget kapital | 8 830 | 9 160 | 9 998 | 11 324 | 11 575 | 12 045 | 12 470 | 13 017 |
| Kortfristiga skulder | 368 | 170 | 169 | 269 | 235 | 156 | 266 | 375 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 198 | 9 330 | 10 167 | 11 593 | 11 810 | 12 201 | 12 736 | 13 392 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 174 granskade bolag ligger HC Täby AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -22,6 procent, och soliditeten var hög — 96,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 88 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Täby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska ägna sig åt att ge juridisk rådgivning inom den offentligrättsliga sfären. En särskild specialitet är frågor rörade hundverksamhet såson tillstånd, beskattning, försäkring, skadestånd och personaljuridik. Bolaget ska också ge ut böcker avseende offentlig rätt och hundverksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta aktier.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Hans Conradson (f. 1952) Verkställande direktör
Styrelse
- Wiweka Warnling Conradson (f. 1952) Ordförande, Styrelseledamot
- Hans Conradson (f. 1952) Styrelseledamot
- Andrea Nerep (f. 1989) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-11-25 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Armfeltsgatan 14, 115 34, Stockholm Besök: Armfeltsgatan 14, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |