Aktiebolag Göteborg
Hbits AB
11 sökningar
1,7 mkr
−4,0 %31,3 %
+1,0 p.e.82,0 %
+7,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 670 | 1 740 | 1 038 | 0 |
| Rörelseresultat | 522 | 526 | 553 | 0 |
| Årets resultat | 414 | 418 | 439 | 142 |
| Eget kapital | 1 069 | 905 | 487 | 167 |
| Balansomslutning | 1 303 | 1 219 | 909 | 167 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 670 | 1 740 | 1 038 | 0 |
| Personalkostnader | 1 090 | 1 112 | 415 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 57 | 103 | 70 | 0 |
| Rörelseresultat | 522 | 526 | 553 | 0 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 523 | 527 | 553 | 142 |
| Skatt | 108 | 109 | 114 | 0 |
| Årets resultat | 414 | 418 | 439 | 142 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 624 | 650 | 615 | 0 |
| Kassa och bank | 678 | 568 | 293 | 166 |
| Omsättningstillgångar | 1 302 | 1 217 | 907 | 166 |
| Summa tillgångar | 1 303 | 1 219 | 909 | 167 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 630 | 462 | 23 | 0 |
| Eget kapital | 1 069 | 905 | 487 | 167 |
| Justerat eget kapital | 1 069 | 905 | 487 | 167 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 50 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 234 | 314 | 372 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 303 | 1 219 | 909 | 167 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 615 granskade bolag ligger Hbits AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 31,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 82,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Göteborg.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom it, mjukvaruutveckling, digital media och investeringsverksamhet i teknikintensiva bolag samt att äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Hampus Lilja (f. 1988) Styrelseledamot
- Natali Lilja (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-15 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Umbragatan 19, 421 63, Västra Frölunda Besök: Umbragatan 19, Västra Frölunda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |