Aktiebolag Göteborg
Havings skafferi AB
43 sökningar
Omsättning 2026
390 tkr
+4,8 %Rörelsemarginal
12,6 %
−8,4 p.e.Soliditet
81,9 %
−1,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 390 | 372 | 333 | 189 | 405 | 327 | 63 |
| Rörelseresultat | 49 | 78 | 89 | 0 | 72 | 59 | −27 |
| Årets resultat | 38 | 61 | 71 | 0 | 57 | 50 | −28 |
| Eget kapital | 298 | 260 | 199 | 129 | 269 | 212 | 162 |
| Balansomslutning | 364 | 312 | 298 | 235 | 450 | 289 | 177 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 390 | 372 | 333 | 189 | 405 | 327 | 63 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 67 | 44 | 36 | 25 | 37 | 23 | 45 |
| Övriga rörelseposter, netto | −274 | −250 | −208 | −155 | −296 | −245 | −45 |
| Rörelseresultat | 49 | 78 | 89 | 0 | 72 | 59 | −27 |
| Räntekostnader | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 48 | 76 | 89 | 0 | 72 | 57 | −28 |
| Skatt | 10 | 16 | 18 | 0 | 15 | 7 | 0 |
| Årets resultat | 38 | 61 | 71 | 0 | 57 | 50 | −28 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 | 2021-02 | 2020-02* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 29 | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 232 | 217 | 267 | 83 | 157 | 83 | 132 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 12 | 9 | 4 | 0 | 4 | 16 |
| Kassa och bank | 68 | 54 | 22 | 148 | 293 | 202 | 28 |
| Omsättningstillgångar | 335 | 283 | 298 | 235 | 450 | 289 | 177 |
| Summa tillgångar | 364 | 312 | 298 | 235 | 450 | 289 | 177 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 210 | 149 | 78 | 219 | 162 | 112 | 0 |
| Eget kapital | 298 | 260 | 199 | 129 | 269 | 212 | 162 |
| Justerat eget kapital | 298 | 260 | 199 | 129 | 269 | 212 | 162 |
| Kortfristiga skulder | 66 | 52 | 99 | 106 | 181 | 77 | 15 |
| Summa eget kapital och skulder | 364 | 312 | 298 | 235 | 450 | 289 | 177 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 098 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Havings skafferi AB över mittlinjen sett till omsättning, med 390 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 12,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 81,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Sätet finns i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva försäljning och servering av närproducerade såväl som importerade livsmedel, husgeråd och inredningsartiklar. Aktiebolaget ska erbjuda aktiviteter och event samt föreläsningar kopplat till de produkter och tjänster bolaget tillhandahåller. Vidare ska bolaget bedriva konsultverksamhet inom kultur, HR och ledarskap.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Annika Olsson (f. 1980) Ordförande, Styrelseledamot
- Emma Having (f. 1966) Styrelseledamot
- Maria Nordin (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-21 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med drycker (SNI 46340) |
| Adress | Stengatan 8, 453 33, Lysekil Besök: Stengatan 8, Lysekil |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |