Aktiebolag Västerås
Hässlö Gård AB
138 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
89,7 %
−0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 60 | 0 | 54 | 141 | 169 | 239 |
| Rörelseresultat | −70 | −235 | −135 | −106 | −116 | −184 | −137 | −2 |
| Årets resultat | −70 | −235 | −135 | −106 | −117 | −184 | −57 | 14 |
| Eget kapital | 1 115 | 1 141 | 1 375 | 1 510 | 1 617 | 1 735 | 1 919 | 1 976 |
| Balansomslutning | 1 243 | 1 269 | 0 | 1 510 | 1 594 | 1 781 | 1 941 | 2 082 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 60 | 0 | 54 | 141 | 169 | 239 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 20 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 160 | 68 | 29 | 67 | 66 | 69 | 99 |
| Övriga externa kostnader | 44 | 73 | 126 | 77 | 101 | 283 | 88 | 49 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −1 | — | −2 | 24 | −136 | −73 |
| Rörelseresultat | −70 | −235 | −135 | −106 | −116 | −184 | −137 | −2 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −70 | −235 | −135 | −106 | −117 | −184 | −137 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | 20 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Årets resultat | −70 | −235 | −135 | −106 | −117 | −184 | −57 | 14 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 243 | 1 269 | 1 429 | 1 426 | 1 375 | 1 437 | 1 474 | 1 488 |
| Varulager | 0 | 0 | 12 | 2 | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 57 | 72 | 50 | 151 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 95 | 82 | 159 | 269 | 417 | 443 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 107 | 85 | 219 | 344 | 467 | 594 |
| Summa tillgångar | 1 243 | 1 269 | 0 | 1 510 | 1 594 | 1 781 | 1 941 | 2 082 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 898 | 1 133 | 1 267 | 1 373 | 1 491 | 1 676 | 1 733 | 1 719 |
| Eget kapital | 1 115 | 1 141 | 1 375 | 1 510 | 1 617 | 1 735 | 1 919 | 1 976 |
| Justerat eget kapital | 1 218 | 1 244 | 1 375 | 1 510 | 1 617 | 1 735 | 1 919 | 2 040 |
| Obeskattade reserver | 130 | 130 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | −20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | −2 | −2 | 0 | 0 | −23 | 46 | 22 | 26 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 243 | 1 269 | 0 | 1 510 | 1 594 | 1 781 | 1 941 | 2 082 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med och förvaltning av fastigheter och värdepapper, konsult- och entreprenadverksam- het inom vård av kulturhistoriskt värdefulla byggnads och miljöer och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Bertilsson (f. 1985) Styrelseledamot
- Bertil Gösta Bertilsson (f. 1944) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-05-25 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Kivra: 556361-7439, 106 31, Stockholm Besök: Kivra: 556361-7439, Stockholm |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |