Aktiebolag Motala
Hårstudion i Motala AB
184 sökningar
Omsättning 2025
920 tkr
−3,9 %Rörelsemarginal
15,3 %
−1,1 p.e.Soliditet
61,8 %
−5,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 920 | 957 | 982 | 987 | 1 014 |
| Rörelseresultat | 141 | 157 | 147 | 113 | 69 |
| Årets resultat | 110 | 124 | 116 | 88 | 54 |
| Eget kapital | 324 | 364 | 427 | 398 | 311 |
| Balansomslutning | 524 | 542 | 549 | 532 | 432 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 920 | 957 | 982 | 987 | 1 014 |
| Personalkostnader | 607 | 608 | 606 | 610 | 601 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 11 | 34 | 56 |
| Övriga externa kostnader | 147 | 166 | 193 | 194 | 180 |
| Övriga rörelseposter, netto | −25 | −26 | −25 | −36 | −108 |
| Rörelseresultat | 141 | 157 | 147 | 113 | 69 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 140 | 158 | 148 | 113 | 69 |
| Skatt | 30 | 34 | 32 | 25 | 15 |
| Årets resultat | 110 | 124 | 116 | 88 | 54 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 406 | 384 | 366 | 344 | 338 |
| Varulager | 23 | 23 | 32 | 21 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 7 | 4 | 30 | 19 |
| Kassa och bank | 88 | 128 | 147 | 137 | 52 |
| Omsättningstillgångar | 118 | 158 | 184 | 188 | 94 |
| Summa tillgångar | 524 | 542 | 549 | 532 | 432 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 164 | 190 | 261 | 260 | 207 |
| Eget kapital | 324 | 364 | 427 | 398 | 311 |
| Justerat eget kapital | 324 | 364 | 427 | 398 | 311 |
| Långfristiga skulder | 0 | 5 | 0 | 0 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 200 | 173 | 122 | 134 | 108 |
| Summa eget kapital och skulder | 524 | 542 | 549 | 532 | 432 |
Verksamhet
Hårstudion i Motala AB omsatte 920 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 936 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 15,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 61,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Motala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva frisörverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Carina Wärn (f. 1961) Styrelseledamot
- Niklas Wärn (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-02-25 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Gustavsviksvägen 71, 591 72, Motala Besök: Gustavsviksvägen 71, Motala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-5598853 |