Aktiebolag Stockholm
Härolden i Nynäshamn AB
47 sökningar
4,1 mkr
+29,2 %9,1 %
+16,3 p.e.23,2 %
+18,0 p.e.3
−25,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 116 | 3 185 | 3 851 | 3 260 | 2 839 | 2 676 | 1 898 |
| Rörelseresultat | 375 | −230 | 442 | −200 | 79 | 142 | −9 |
| Årets resultat | 337 | −235 | 369 | −159 | 36 | 69 | −20 |
| Eget kapital | 447 | 110 | 344 | −25 | 135 | 99 | 30 |
| Balansomslutning | 1 923 | 2 098 | 1 584 | 1 231 | 1 859 | 1 960 | 1 930 |
| Anställda | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 116 | 3 185 | 3 851 | 3 260 | 2 839 | 2 676 | 1 898 |
| Personalkostnader | 1 192 | 1 283 | 762 | 1 038 | 725 | 612 | 669 |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 109 | 187 | 187 | 187 | 187 | 177 |
| Övriga externa kostnader | 705 | 835 | 963 | 1 012 | 932 | 872 | 617 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 806 | −1 188 | −1 497 | −1 223 | −916 | −863 | −444 |
| Rörelseresultat | 375 | −230 | 442 | −200 | 79 | 142 | −9 |
| Räntekostnader | 4 | 5 | 2 | 6 | 14 | 25 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 371 | −235 | 440 | −206 | 65 | 117 | −20 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 47 | −18 | −29 | 0 |
| Skatt | 34 | 0 | 72 | 0 | 12 | 19 | 0 |
| Årets resultat | 337 | −235 | 369 | −159 | 36 | 69 | −20 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 505 | 544 | 653 | 840 | 1 026 | 1 213 | 1 400 |
| Varulager | 287 | 368 | 216 | 176 | 176 | 206 | 205 |
| Kortfristiga fordringar | 1 086 | 1 131 | 579 | 178 | 223 | 33 | 50 |
| Kassa och bank | 45 | 55 | 136 | 37 | 434 | 508 | 275 |
| Omsättningstillgångar | 1 417 | 1 554 | 932 | 392 | 833 | 747 | 530 |
| Summa tillgångar | 1 923 | 2 098 | 1 584 | 1 231 | 1 859 | 1 960 | 1 930 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 60 | 295 | −75 | 84 | 49 | −20 | 0 |
| Eget kapital | 447 | 110 | 344 | −25 | 135 | 99 | 30 |
| Justerat eget kapital | 447 | 110 | 344 | −25 | 172 | 122 | 30 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | 29 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 133 | 200 |
| Kortfristiga skulder | 1 476 | 1 988 | 1 240 | 1 256 | 1 677 | 1 699 | 1 700 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 923 | 2 098 | 1 584 | 1 231 | 1 859 | 1 960 | 1 930 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 400 | 400 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 526 granskade bolag ligger Härolden i Nynäshamn AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 4,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,1 procent, och soliditeten var måttlig — 23,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 29 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Stockholm.
Aktiebolaget ska bedriva restaurang-, pizzeria- och cateringverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Celal Parlak (f. 1968) Styrelseledamot
- Suzan Kücükyavuz (f. 1970) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Härolden Aktiebolag (556411-1366) |
|---|---|
| Koncernmoder | Härolden Aktiebolag (556411-1366) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-08-17 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Centralgatan 3, 149 32, Nynäshamn Besök: Centralgatan 3, Nynäshamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |