Aktiebolag Borlänge
Harmes AB
105 sökningar
17,1 mkr
+8,3 %5,4 %
−1,5 p.e.43,8 %
+1,2 p.e.11
+10,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 100 | 15 793 | 13 889 | 12 282 | 11 407 | 11 990 | 12 282 | 12 608 |
| Rörelseresultat | 918 | 1 085 | 1 322 | −553 | 864 | 1 704 | 161 | −116 |
| Årets resultat | 655 | 780 | 1 049 | −187 | 697 | 973 | 70 | −208 |
| Eget kapital | 4 171 | 3 515 | 2 735 | 1 686 | 2 623 | 1 896 | 923 | 352 |
| Balansomslutning | 9 518 | 8 248 | 6 901 | 5 548 | 6 454 | 6 079 | 6 774 | 7 591 |
| Anställda | 11 | 10 | 9 | 9 | 11 | 8 | 11 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 100 | 15 793 | 13 889 | 12 282 | 11 407 | 11 990 | 12 282 | 12 608 |
| Personalkostnader | 5 564 | 5 054 | 4 204 | 4 386 | 4 501 | 3 451 | 4 110 | 4 711 |
| Av- och nedskrivningar | 524 | 407 | 368 | 367 | 362 | 447 | 462 | 462 |
| Övriga externa kostnader | 5 609 | 4 772 | 3 990 | 4 314 | 3 468 | 3 122 | 3 846 | 3 608 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 485 | −4 475 | −4 005 | −3 768 | −2 212 | −3 266 | −3 703 | −3 943 |
| Rörelseresultat | 918 | 1 085 | 1 322 | −553 | 864 | 1 704 | 161 | −116 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 74 | 87 | 42 | 19 | 9 | 50 | 91 | 92 |
| Resultat efter finansiella poster | 843 | 997 | 1 281 | −571 | 855 | 1 654 | 70 | −208 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 385 | 0 | −415 | 0 | 0 |
| Skatt | 188 | 217 | 233 | 0 | 158 | 266 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 655 | 780 | 1 049 | −187 | 697 | 973 | 70 | −208 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 399 | 5 023 | 4 339 | 4 707 | 5 046 | 5 415 | 5 859 | 6 347 |
| Varulager | 225 | 221 | 234 | 256 | 161 | 166 | 193 | 198 |
| Kortfristiga fordringar | 1 626 | 2 348 | 2 180 | 539 | 809 | 463 | 687 | 1 045 |
| Kassa och bank | 268 | 656 | 148 | 46 | 438 | 35 | 35 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 2 119 | 3 225 | 2 562 | 841 | 1 408 | 664 | 915 | 1 244 |
| Summa tillgångar | 9 518 | 8 248 | 6 901 | 5 548 | 6 454 | 6 079 | 6 774 | 7 591 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 466 | 2 685 | 1 636 | 2 573 | 1 876 | 873 | 303 | 260 |
| Eget kapital | 4 171 | 3 515 | 2 735 | 1 686 | 2 623 | 1 896 | 923 | 352 |
| Justerat eget kapital | 4 171 | 3 515 | 2 735 | 1 686 | 2 929 | 2 226 | 923 | 352 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 385 | 415 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 431 | 782 | 1 208 | 1 303 | 646 | 1 889 | 281 | 1 452 |
| Kortfristiga skulder | 4 916 | 3 951 | 2 958 | 2 559 | 2 800 | 1 879 | 5 570 | 5 787 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 518 | 8 248 | 6 901 | 5 548 | 6 454 | 6 079 | 6 774 | 7 591 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 | 4 000 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 750 | 750 | 750 | 250 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Harmes AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 17,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 43,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 11 personer och har sitt säte i Borlänge.
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet med pub och bar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Umran Ayik (f. 1983) Styrelseledamot
- Meryem Ayik (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Adam Eriksson Levd (f. 1994) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-12-11 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Borganäsvägen 44, 784 33, Borlänge Besök: Borganäsvägen 44, Borlänge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |