Aktiebolag Stockholm
Harder Software Sverige AB
101 sökningar
Omsättning 2025
947 tkr
Rörelsemarginal
96,5 %
Soliditet
84,5 %
−0,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 947 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 157 |
| Rörelseresultat | 914 | −35 | −93 | −58 | −60 | −67 | −110 | 6 622 |
| Årets resultat | 798 | 1 218 | 515 | 177 | 2 745 | 271 | 596 | 4 382 |
| Eget kapital | 19 976 | 19 178 | 17 960 | 17 445 | 17 269 | 14 523 | 14 252 | 13 656 |
| Balansomslutning | 23 631 | 22 527 | 22 571 | 22 453 | 22 277 | 19 894 | 20 275 | 22 560 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 947 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 157 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 32 | 35 | 93 | 58 | 60 | 52 | 110 | 79 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | — | 5 544 |
| Rörelseresultat | 914 | −35 | −93 | −58 | −60 | −67 | −110 | 6 622 |
| Ränteintäkter | 395 | 383 | 257 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 288 | 347 | 276 | 230 | 2 517 | 49 | 757 | 6 906 |
| Bokslutsdispositioner | −300 | 1 235 | 398 | 0 | 362 | 320 | 0 | −1 322 |
| Skatt | 190 | 364 | 159 | 53 | 134 | 97 | 161 | 1 202 |
| Årets resultat | 798 | 1 218 | 515 | 177 | 2 745 | 271 | 596 | 4 382 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 923 | 18 790 | 18 946 | 19 216 | 18 483 | 15 760 | 12 673 | 7 335 |
| Kortfristiga fordringar | 1 047 | 1 051 | 1 244 | 825 | 823 | 913 | 1 227 | 603 |
| Kassa och bank | 3 661 | 2 686 | 2 381 | 2 412 | 2 971 | 3 221 | 6 376 | 14 622 |
| Omsättningstillgångar | 4 708 | 3 737 | 3 625 | 3 237 | 3 794 | 4 134 | 7 603 | 15 225 |
| Summa tillgångar | 23 631 | 22 527 | 22 571 | 22 453 | 22 277 | 19 894 | 20 275 | 22 560 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 19 058 | 17 840 | 17 325 | 17 148 | 14 404 | 14 132 | 13 536 | 9 154 |
| Eget kapital | 19 976 | 19 178 | 17 960 | 17 445 | 17 269 | 14 523 | 14 252 | 13 656 |
| Justerat eget kapital | 21 161 | 20 124 | 19 887 | 19 688 | 19 512 | 17 053 | 17 037 | 16 441 |
| Obeskattade reserver | 1 492 | 1 192 | 2 427 | 2 825 | 2 825 | 3 187 | 3 507 | 3 507 |
| Kortfristiga skulder | 2 163 | 2 157 | 2 184 | 2 183 | 2 183 | 2 184 | 2 516 | 5 397 |
| Summa eget kapital och skulder | 23 631 | 22 527 | 22 571 | 22 453 | 22 277 | 19 894 | 20 275 | 22 560 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 041 granskade bolag ligger Harder Software Sverige AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 947 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 96,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 84,5 procent får betecknas som hög. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att utveckla och sälja internetbaserade auktionssystem för bilhandel.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Daniel Harder (f. 1973) Styrelseledamot
- Joakim Jansson (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-06-19 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Hakeskyttvägen 2, 125 30, Älvsjö Besök: Hakeskyttvägen 2, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6407032 |