Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Hårcenter i Söderhamn AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Hårcenter i Söderhamn AB minskade omsättningen med 0 procent senaste året. Medianen bland branschens 378 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 17,6 procent, mot branschmedianens 5,7 procent.
Soliditeten ligger på 38,2 procent — branschens median är 45,6 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Frisörer och barberare
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 124 | 351 | 65 % | |
| Värdeförändring | +47,0 % | 96 | 349 | 72 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,1 % | 242 | 378 | 36 % |
| Rörelsemarginal | 17,6 % | 51 | 378 | 87 % |
| Avkastning på eget kapital | 84,2 % | 16 | 378 | 96 % |
| Soliditet | 38,2 % | 244 | 378 | 35 % |
| Nettoomsättning per anställd | 784 tkr | 270 | 378 | 29 % |
| Rörelseresultat per anställd | 138 tkr | 71 | 378 | 81 % |
| Nettoomsättning | 4 704 tkr | 217 | 378 | 43 % |
| Rörelseresultat | 827 tkr | 71 | 378 | 81 % |
| Antal anställda | 6 | 143 | 378 | 62 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 407 | 1 942 | 28 % | |
| Värdeförändring | +47,0 % | 397 | 1 917 | 79 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,1 % | 1 229 | 2 120 | 42 % |
| Rörelsemarginal | 17,6 % | 235 | 2 120 | 89 % |
| Avkastning på eget kapital | 84,2 % | 45 | 2 120 | 98 % |
| Soliditet | 38,2 % | 1 252 | 2 117 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 784 tkr | 2 020 | 2 120 | 5 % |
| Rörelseresultat per anställd | 138 tkr | 832 | 2 120 | 61 % |
| Nettoomsättning | 4 704 tkr | 1 922 | 2 120 | 9 % |
| Rörelseresultat | 827 tkr | 987 | 2 120 | 53 % |
| Antal anställda | 6 | 1 211 | 2 120 | 43 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 59 416 | 78 068 | 24 % | |
| Värdeförändring | +47,0 % | 16 033 | 76 955 | 79 % |
| Tillväxt i omsättning | −0,1 % | 52 335 | 87 561 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 17,6 % | 11 468 | 87 479 | 87 % |
| Avkastning på eget kapital | 84,2 % | 2 760 | 87 581 | 97 % |
| Soliditet | 38,2 % | 53 580 | 87 385 | 39 % |
| Nettoomsättning per anställd | 784 tkr | 82 784 | 87 582 | 5 % |
| Rörelseresultat per anställd | 138 tkr | 37 815 | 87 582 | 57 % |
| Nettoomsättning | 4 704 tkr | 80 623 | 87 582 | 8 % |
| Rörelseresultat | 827 tkr | 43 960 | 87 582 | 50 % |
| Antal anställda | 6 | 51 175 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .