Aktiebolag Stockholm
Haracon AB
247 sökningar
Omsättning 2025
2,1 mkr
+117,8 %Rörelsemarginal
66,8 %
+80,5 p.e.Soliditet
93,1 %
−2,0 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 128 | 977 | 1 942 | 2 200 | 2 382 |
| Rörelseresultat | 1 422 | −134 | 807 | 847 | 975 |
| Årets resultat | 364 | 101 | 437 | 865 | 1 038 |
| Eget kapital | 5 443 | 5 079 | 4 978 | 4 741 | 3 957 |
| Balansomslutning | 5 845 | 5 338 | 5 236 | 4 985 | 4 485 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 128 | 977 | 1 942 | 2 200 | 2 382 |
| Personalkostnader | 460 | 830 | 982 | 1 028 | 1 117 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 236 | 281 | 327 | 325 | 271 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 174 | — | — |
| Rörelseresultat | 1 422 | −134 | 807 | 847 | 975 |
| Ränteintäkter | 2 | 289 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 795 | 53 | 185 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 629 | 101 | 604 | 967 | 1 064 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 130 | 250 |
| Skatt | 265 | 0 | 167 | 233 | 277 |
| Årets resultat | 364 | 101 | 437 | 865 | 1 038 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 636 | 4 044 | 3 834 | 4 327 | 3 529 |
| Kortfristiga fordringar | 480 | 1 140 | 898 | 283 | 319 |
| Kassa och bank | 729 | 154 | 504 | 375 | 637 |
| Omsättningstillgångar | 1 209 | 1 294 | 1 402 | 658 | 955 |
| Summa tillgångar | 5 845 | 5 338 | 5 236 | 4 985 | 4 485 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 029 | 4 928 | 4 491 | 3 826 | 2 869 |
| Eget kapital | 5 443 | 5 079 | 4 978 | 4 741 | 3 957 |
| Justerat eget kapital | 5 443 | 5 079 | 4 978 | 4 741 | 4 060 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 130 |
| Kortfristiga skulder | 402 | 259 | 258 | 244 | 398 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 845 | 5 338 | 5 236 | 4 985 | 4 485 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Haracon AB 2,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 66,8 procent, och soliditeten var hög — 93,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 118 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksam- het inom affärsutveckling samt distribution av bioteknikprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Håkan Randahl (f. 1948) Ordförande, Styrelseledamot
- Gunilla Ekström (f. 1958) Styrelseledamot
- Sara Nordlöf (f. 1989) Styrelseledamot
- Åsa Randahl (f. 1991) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-10-08 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | P O Hallmans gata 11, 112 69, Stockholm Besök: P O Hallmans Gata 11, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |