starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Haqviniana AB

107 sökningar

Omsättning 2025

50 tkr

−95,8 %
Rörelsemarginal

-900,0 %

Soliditet

51,5 %

−1,2 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning501 188934557220
Rörelseresultat−450660391147−44
Årets resultat475256340150−72
Eget kapital843468562372222
Balansomslutning1 6381 149950681490
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning501 188934557220
Personalkostnader432438469352299
Övriga externa kostnader6790745860
Övriga rörelseposter, netto−1———95
Rörelseresultat−450660391147−44
Ränteintäkter75696——
Räntekostnader3134000
Resultat efter finansiella poster303535400150−72
Bokslutsdispositioner172−172000
Skatt01076000
Årets resultat475256340150−72

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar67348182182171
Kortfristiga fordringar3625113711759
Kassa och bank929850631382260
Omsättningstillgångar9651 101768499319
Summa tillgångar1 6381 149950681490
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat268112122122194
Eget kapital843468562372222
Justerat eget kapital843605562372222
Obeskattade reserver0172000
Kortfristiga skulder795509388309268
Summa eget kapital och skulder1 6381 149950681490

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Haqviniana AB 50 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -900,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 51,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 96 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Handel och förvaltning av värdepapper, konst och antikviteter samt konsultverksamhet och rådgivningstjänster avseende företagsstrategi och företagsledning.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Haqviniana AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Haqviniana AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Haqviniana AB (556818-8949)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2010-09-14
Bransch Förvaltning av investeringsfonder (SNI 66301)
Adress
Artillerigatan 4, 114 51, Stockholm
Besök: Artillerigatan 4, Stockholm
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad