Aktiebolag Stockholm
Hapex Konsult AB
78 sökningar
4,5 mkr
−8,2 %27,5 %
−12,1 p.e.59,5 %
+3,1 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 454 | 4 854 | 4 467 | 4 010 | 4 075 | 4 320 | 4 816 |
| Rörelseresultat | 1 224 | 1 920 | 1 857 | 1 399 | 1 449 | 1 887 | 2 128 |
| Årets resultat | 1 077 | 1 313 | 1 270 | 837 | 934 | 1 171 | 1 377 |
| Eget kapital | 5 207 | 4 802 | 4 161 | 3 567 | 3 410 | 3 136 | 2 626 |
| Balansomslutning | 8 758 | 8 515 | 7 602 | 6 698 | 6 240 | 5 643 | 4 876 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 454 | 4 854 | 4 467 | 4 010 | 4 075 | 4 320 | 4 816 |
| Personalkostnader | 2 814 | 2 442 | 2 250 | 2 240 | 2 263 | 2 184 | 2 417 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 0 | 12 | 25 | 43 | 0 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 399 | 490 | 471 | 399 | 320 | 391 | 251 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 123 | 53 | — | 142 | — |
| Rörelseresultat | 1 224 | 1 920 | 1 857 | 1 399 | 1 449 | 1 887 | 2 128 |
| Ränteintäkter | 46 | 60 | 17 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 269 | 1 981 | 1 874 | 1 399 | 1 449 | 1 887 | 2 128 |
| Bokslutsdispositioner | 113 | −303 | −256 | −340 | −254 | −390 | −351 |
| Skatt | 305 | 364 | 348 | 222 | 260 | 326 | 400 |
| Årets resultat | 1 077 | 1 313 | 1 270 | 837 | 934 | 1 171 | 1 377 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 966 | 3 830 | 3 070 | 2 320 | 1 743 | 390 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 990 | 1 106 | 956 | 1 334 | 952 | 830 | 1 135 |
| Kassa och bank | 2 802 | 3 579 | 3 576 | 3 044 | 3 546 | 4 423 | 3 740 |
| Omsättningstillgångar | 3 792 | 4 685 | 4 532 | 4 378 | 4 498 | 5 253 | 4 876 |
| Summa tillgångar | 8 758 | 8 515 | 7 602 | 6 698 | 6 240 | 5 643 | 4 876 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 030 | 3 389 | 2 791 | 2 630 | 2 376 | 1 865 | 1 149 |
| Eget kapital | 5 207 | 4 802 | 4 161 | 3 567 | 3 410 | 3 136 | 2 626 |
| Justerat eget kapital | 7 514 | 7 198 | 6 317 | 5 519 | 5 092 | 4 616 | 3 796 |
| Obeskattade reserver | 2 905 | 3 018 | 2 715 | 2 459 | 2 119 | 1 864 | 1 474 |
| Kortfristiga skulder | 646 | 695 | 726 | 672 | 711 | 643 | 776 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 758 | 8 515 | 7 602 | 6 698 | 6 240 | 5 643 | 4 876 |
Verksamhet
Mätt mot de 15 041 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Hapex Konsult AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 4,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 27,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 59,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom informationsteknolo- gi, projektledning och systemutveckling samt därmed förenlig verk- samhet.
Styrelse & ledning
- Pernilla Höglund (f. 1964) Styrelseledamot
- Hans Anders Sköldborg (f. 1960) Styrelsesuppleant
- Pierre Jansson (f. 1971) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-01-02 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Tegnérgatan 15 5 tr, 111 40, Stockholm Besök: Tegnérgatan 15 5 TR, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-345664 |