Aktiebolag Falun
Hansjöhus AB
77 sökningar
Omsättning 2025
99 tkr
+125,0 %Rörelsemarginal
-189,9 %
Soliditet
6,7 %
−10,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 99 | 44 | 118 | 153 | 214 |
| Rörelseresultat | −188 | −206 | −113 | −85 | −246 |
| Årets resultat | −88 | 25 | 7 | 15 | −96 |
| Eget kapital | 55 | 143 | 119 | 112 | 97 |
| Balansomslutning | 821 | 856 | 960 | 1 044 | 1 067 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 99 | 44 | 118 | 153 | 214 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 256 | 219 | 214 | 208 | 429 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 14 | 1 | — |
| Rörelseresultat | −188 | −206 | −113 | −85 | −246 |
| Resultat efter finansiella poster | −188 | −205 | −113 | −85 | −246 |
| Koncernbidrag | 100 | 230 | 120 | 100 | 150 |
| Årets resultat | −88 | 25 | 7 | 15 | −96 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 790 | 821 | 852 | 883 | 914 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 8 | 52 | 42 | 119 |
| Kassa och bank | 26 | 27 | 56 | 119 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 30 | 35 | 107 | 161 | 153 |
| Summa tillgångar | 821 | 856 | 960 | 1 044 | 1 067 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 43 | 18 | 12 | −3 | 93 |
| Eget kapital | 55 | 143 | 119 | 112 | 97 |
| Justerat eget kapital | 55 | 143 | 119 | 112 | 97 |
| Långfristiga skulder | 692 | 640 | 762 | 861 | 853 |
| Kortfristiga skulder | 74 | 73 | 79 | 71 | 117 |
| Summa eget kapital och skulder | 821 | 856 | 960 | 1 044 | 1 067 |
Verksamhet
Hansjöhus AB omsatte 99 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 352 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -189,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 6,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 125 procent. Sätet finns i Falun.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva förvaltning av fastigheter, handel med värdepapper, tävling med travhästar samt tillhandahålla konsulttjänster inom byggsektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jan Spåls (f. 1945) Verkställande direktör
Styrelse
- Jan Spåls (f. 1945) Ordförande, Styrelseledamot
- Anna Kristina Sand Spåls (f. 1955) Styrelseledamot
- Anders Spåls (f. 1968) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Lisa Borgert Isaks (f. 1967) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Jan Spåls Invest AB (556677-4708) |
|---|---|
| Koncernmoder | Jan Spåls Invest AB (556677-4708) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-03-08 |
|---|---|
| Bransch | Stug- och rumsuthyrning (SNI 55202) |
| Adress | Mariabacken 2, 791 33, Falun Besök: Mariabacken 2, Falun |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |