Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Hansens Café & Bageri AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Hansens Café & Bageri AB ökade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 352 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 11,2 procent, mot branschmedianens 4,2 procent.
Soliditeten ligger på 56,2 procent — branschens median är 47,9 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 213 | 313 | 32 % | |
| Värdeförändring | +172,0 % | 17 | 308 | 94 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,9 % | 166 | 352 | 53 % |
| Rörelsemarginal | 11,2 % | 64 | 352 | 82 % |
| Avkastning på eget kapital | 47,8 % | 53 | 352 | 85 % |
| Soliditet | 56,2 % | 113 | 351 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 104 tkr | 184 | 352 | 48 % |
| Rörelseresultat per anställd | 123 tkr | 79 | 352 | 78 % |
| Nettoomsättning | 4 414 tkr | 319 | 352 | 9 % |
| Rörelseresultat | 493 tkr | 159 | 352 | 55 % |
| Antal anställda | 4 | 311 | 352 | 12 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 656 | 1 944 | 15 % | |
| Värdeförändring | +172,0 % | 82 | 1 919 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,9 % | 954 | 2 119 | 55 % |
| Rörelsemarginal | 11,2 % | 529 | 2 119 | 75 % |
| Avkastning på eget kapital | 47,8 % | 249 | 2 119 | 88 % |
| Soliditet | 56,2 % | 679 | 2 116 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 104 tkr | 1 744 | 2 119 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | 123 tkr | 892 | 2 119 | 58 % |
| Nettoomsättning | 4 414 tkr | 1 958 | 2 119 | 8 % |
| Rörelseresultat | 493 tkr | 1 205 | 2 119 | 43 % |
| Antal anställda | 4 | 1 594 | 2 119 | 25 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 68 126 | 78 286 | 13 % | |
| Värdeförändring | +172,0 % | 3 364 | 77 169 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +3,9 % | 41 716 | 87 562 | 52 % |
| Rörelsemarginal | 11,2 % | 22 995 | 87 475 | 74 % |
| Avkastning på eget kapital | 47,8 % | 12 416 | 87 581 | 86 % |
| Soliditet | 56,2 % | 30 475 | 87 381 | 65 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 104 tkr | 73 440 | 87 582 | 16 % |
| Rörelseresultat per anställd | 123 tkr | 40 258 | 87 582 | 54 % |
| Nettoomsättning | 4 414 tkr | 82 020 | 87 582 | 6 % |
| Rörelseresultat | 493 tkr | 52 390 | 87 582 | 40 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .