Aktiebolag Haninge
Haninge Hästsport AB
10 sökningar
934 tkr
+43,9 %0,1 %
+8,9 p.e.4,2 %
−0,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 934 | 649 | 560 | 241 |
| Rörelseresultat | 1 | −57 | −186 | −96 |
| Årets resultat | 1 | −60 | −188 | −97 |
| Eget kapital | 26 | 25 | 25 | 28 |
| Balansomslutning | 614 | 539 | 494 | 371 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 934 | 649 | 560 | 241 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 40 |
| Övriga externa kostnader | 412 | 360 | 423 | 250 |
| Övriga rörelseposter, netto | −521 | −346 | −323 | −47 |
| Rörelseresultat | 1 | −57 | −186 | −96 |
| Räntekostnader | 1 | 4 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −60 | −188 | −97 |
| Årets resultat | 1 | −60 | −188 | −97 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 501 | 469 | 396 | 346 |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 28 | 43 | 10 |
| Kassa och bank | 74 | 42 | 55 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 614 | 539 | 494 | 371 |
| Summa tillgångar | 614 | 539 | 494 | 371 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 3 | 0 |
| Eget kapital | 26 | 25 | 25 | 28 |
| Justerat eget kapital | 26 | 25 | 25 | 28 |
| Kortfristiga skulder | 588 | 514 | 469 | 343 |
| Summa eget kapital och skulder | 614 | 539 | 494 | 371 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 345 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 585 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Haninge Hästsport AB i den övre halvan sett till omsättning, med 934 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,1 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 4,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 44 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Haninge.
Bolaget skall sälja häst och hundprodukter i butik och på webben
Styrelse & ledning
- Carina Molin (f. 1963) Styrelseledamot
- Josefine Molin (f. 1992) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-07 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med kläder och skodon (SNI 46420) |
| Adress | Nynäsvägen 3F, 136 47, Haninge Besök: Nynäsvägen 3 F, Haninge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |