Aktiebolag Ljusdal
Hamra Konferens och Vildmarkscenter AB
170 sökningar
Omsättning 2026
2,6 mkr
−49,6 %Rörelsemarginal
-13,3 %
−26,2 p.e.Soliditet
44,2 %
+0,0 p.e.Anställda
1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 636 | 5 228 | 1 986 | 3 421 | 3 849 | 1 201 | 1 580 | 1 422 |
| Rörelseresultat | −351 | 675 | −169 | 666 | 1 108 | −288 | −497 | 893 |
| Årets resultat | −305 | 374 | −80 | 369 | 1 078 | −334 | −696 | 818 |
| Eget kapital | 1 138 | 1 443 | 1 069 | 1 149 | 1 180 | −229 | 106 | 231 |
| Balansomslutning | 2 572 | 3 263 | 2 375 | 2 712 | 1 922 | 1 020 | 2 000 | 2 152 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 636 | 5 228 | 1 986 | 3 421 | 3 849 | 1 201 | 1 580 | 1 422 |
| Personalkostnader | 253 | 499 | 330 | 491 | 969 | 260 | 352 | 316 |
| Av- och nedskrivningar | 242 | 158 | 261 | 210 | 176 | 141 | 169 | 180 |
| Övriga externa kostnader | 790 | 2 568 | 807 | 1 339 | 854 | 537 | 655 | 754 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 702 | −1 328 | −757 | −715 | −742 | −551 | −901 | 721 |
| Rörelseresultat | −351 | 675 | −169 | 666 | 1 108 | −288 | −497 | 893 |
| Räntekostnader | 81 | 97 | 67 | 45 | 18 | 45 | 199 | 75 |
| Resultat efter finansiella poster | −432 | 578 | −236 | 622 | 1 091 | −334 | −696 | 818 |
| Bokslutsdispositioner | 126 | −126 | 156 | −156 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 78 | 0 | 96 | 12 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −305 | 374 | −80 | 369 | 1 078 | −334 | −696 | 818 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 064 | 1 425 | 1 099 | 1 200 | 357 | 521 | 1 090 | 937 |
| Varulager | 54 | 45 | 96 | 75 | 61 | 43 | 24 | 46 |
| Kortfristiga fordringar | 769 | 1 215 | 182 | 226 | 310 | 46 | 192 | 66 |
| Kassa och bank | 685 | 578 | 998 | 1 211 | 1 194 | 410 | 694 | 1 103 |
| Omsättningstillgångar | 1 508 | 1 837 | 1 276 | 1 512 | 1 565 | 498 | 910 | 1 215 |
| Summa tillgångar | 2 572 | 3 263 | 2 375 | 2 712 | 1 922 | 1 020 | 2 000 | 2 152 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 1 223 | 849 | 929 | 160 | −118 | −115 | 12 | −807 |
| Eget kapital | 1 138 | 1 443 | 1 069 | 1 149 | 1 180 | −229 | 106 | 231 |
| Justerat eget kapital | 1 138 | 1 544 | 1 069 | 1 273 | 1 180 | −229 | 106 | 231 |
| Obeskattade reserver | 0 | 127 | 0 | 156 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 858 | 1 040 | 700 | 533 | 231 | 298 | 772 | 704 |
| Kortfristiga skulder | 576 | 653 | 606 | 874 | 511 | 951 | 1 122 | 1 217 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 572 | 3 263 | 2 375 | 2 712 | 1 922 | 1 020 | 2 000 | 2 152 |
| Ställda säkerheter | 1 482 | 1 881 | 1 545 | 1 641 | 774 | 928 | 1 453 | 500 |
| Ansvarsförbindelser | 500 | 500 | 500 | 500 | 900 | 900 | 570 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 295 granskade bolag ligger Hamra Konferens och Vildmarkscenter AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -13,3 procent, och soliditeten var god — 44,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 50 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Ljusdal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konferensverksamhet, matservering, handel med livsmedel och naturprodukter, fiske, jakt, stuguthyrning samt handel med fastigheter och värdepapper samt idka ovanstående förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Patrik Kareliusson (f. 1983) Styrelseledamot
- Karl Arne Stefan Kareliusson (f. 1951) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Drift av konferensanläggningar med boende (SNI 55102) |
| Adress | Hamra Skolväg 6, 827 71, Hamra Besök: Hamra Skolväg 6, Hamra |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0657-35086 |