Aktiebolag Partille
Hammars Bryggeri AB
196 sökningar
Omsättning 2025
43,4 mkr
+20,4 %Rörelsemarginal
-6,9 %
+2,6 p.e.Soliditet
-4,8 %
−9,7 p.e.Anställda
18
+20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 43 434 | 36 070 | 33 807 | 22 719 | 17 951 |
| Rörelseresultat | −3 004 | −3 438 | −8 823 | −8 504 | −4 625 |
| Årets resultat | −3 775 | −4 244 | −14 511 | −8 806 | −4 757 |
| Eget kapital | −1 051 | 744 | −3 687 | 3 039 | 3 828 |
| Balansomslutning | 21 706 | 15 280 | 17 719 | 13 976 | 13 334 |
| Anställda | 18 | 15 | 15 | 13 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 43 434 | 36 070 | 33 807 | 22 719 | 17 951 |
| Personalkostnader | 10 621 | 9 381 | 9 771 | 7 039 | 4 695 |
| Av- och nedskrivningar | 560 | 511 | 516 | 505 | 395 |
| Övriga externa kostnader | 12 434 | 10 884 | 14 077 | 12 054 | 9 577 |
| Övriga rörelseposter, netto | −22 823 | −18 732 | −18 266 | −11 625 | −7 909 |
| Rörelseresultat | −3 004 | −3 438 | −8 823 | −8 504 | −4 625 |
| Ränteintäkter | 8 | 39 | 26 | — | — |
| Räntekostnader | 765 | 887 | 896 | 359 | 248 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 761 | −4 286 | −14 552 | −8 862 | −4 873 |
| Skatt | 14 | −42 | −42 | −56 | −116 |
| Årets resultat | −3 775 | −4 244 | −14 511 | −8 806 | −4 757 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 652 | 9 431 | 10 748 | 7 123 | 7 070 |
| Varulager | 4 640 | 3 719 | 3 017 | 2 848 | 2 709 |
| Kortfristiga fordringar | 4 564 | 1 843 | 3 903 | 3 976 | 3 370 |
| Kassa och bank | 850 | 287 | 51 | 29 | 185 |
| Omsättningstillgångar | 10 054 | 5 848 | 6 971 | 6 853 | 6 264 |
| Summa tillgångar | 21 706 | 15 280 | 17 719 | 13 976 | 13 334 |
| Aktiekapital | 969 | 969 | 646 | 577 | 234 |
| Balanserat resultat | −32 741 | −28 776 | −14 426 | −5 783 | −1 186 |
| Eget kapital | −1 051 | 744 | −3 687 | 3 039 | 3 828 |
| Justerat eget kapital | −1 051 | 744 | −3 687 | 3 039 | 3 828 |
| Avsättningar | 1 294 | 781 | 823 | 865 | 907 |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 965 | 3 408 | 4 205 | 4 268 |
| Kortfristiga skulder | 21 463 | 10 790 | 17 175 | 5 867 | 4 331 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 706 | 15 280 | 17 719 | 13 976 | 13 334 |
| Ställda säkerheter | 6 270 | 7 270 | 21 279 | 9 959 | 9 359 |
| Ansvarsförbindelser | 874 | 874 | 874 | 874 | 874 |
Verksamhet
Hammars Bryggeri AB omsatte 43,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 105 bolag med bokslut. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,9 procent, och soliditeten var låg — -4,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte 18 personer och har sitt säte i Partille.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva bryggerirörelse och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Robert Henrysson (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Daniel Asp (f. 1974) Styrelseledamot
- John Oskar Lars Mörlid (f. 1977) Styrelseledamot
- Sofi Randén (f. 1972) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Anders Markstedt (f. 1970) Extern VD
- Hans Thomas Kullman (f. 1975) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Hammars Bryggeri AB (556246-3488) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1984-06-19 |
|---|---|
| Bransch | Framställning av läskedrycker, mineralvatten och annat vatten på flaska (SNI 11070) |
| Adress | Sännavägen 8, 696 94, Hammar Besök: Sännavägen 8, Hammar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |