Aktiebolag Stockholm
HälsoVent Plus AB
221 sökningar
Omsättning 2025
12,3 mkr
−4,0 %Rörelsemarginal
23,2 %
+7,3 p.e.Soliditet
62,9 %
+11,2 p.e.Anställda
11
−8,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 299 | 12 818 | 9 820 | 8 191 | 8 712 |
| Rörelseresultat | 2 857 | 2 041 | 1 734 | 101 | 1 153 |
| Årets resultat | 2 252 | 1 217 | 1 495 | −59 | 1 066 |
| Eget kapital | 3 022 | 2 270 | 1 653 | 158 | 1 117 |
| Balansomslutning | 5 469 | 5 198 | 3 604 | 3 309 | 2 595 |
| Anställda | 11 | 12 | 14 | 12 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 299 | 12 818 | 9 820 | 8 191 | 8 712 |
| Personalkostnader | 6 920 | 7 587 | 5 746 | 5 715 | 5 474 |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 44 | 0 | 0 | 48 |
| Övriga externa kostnader | 982 | 1 031 | 1 038 | 1 092 | 973 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 501 | −2 115 | −1 302 | −1 283 | −1 064 |
| Rörelseresultat | 2 857 | 2 041 | 1 734 | 101 | 1 153 |
| Ränteintäkter | 6 | 31 | 13 | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 4 | 5 | 5 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 858 | 2 068 | 1 743 | 97 | 1 151 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −526 | 0 | 0 | 199 |
| Skatt | 605 | 325 | 248 | 156 | 284 |
| Årets resultat | 2 252 | 1 217 | 1 495 | −59 | 1 066 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 638 | 677 | 499 | 499 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 135 | 1 622 | 1 752 | 1 287 | 1 618 |
| Kassa och bank | 3 696 | 2 899 | 1 353 | 1 523 | 976 |
| Omsättningstillgångar | 4 831 | 4 521 | 3 105 | 2 809 | 2 595 |
| Summa tillgångar | 5 469 | 5 198 | 3 604 | 3 309 | 2 595 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 720 | 1 003 | 108 | 167 | 1 |
| Eget kapital | 3 022 | 2 270 | 1 653 | 158 | 1 117 |
| Justerat eget kapital | 3 440 | 2 688 | 1 653 | 158 | 1 117 |
| Obeskattade reserver | 526 | 526 | 0 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 621 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 921 | 2 402 | 1 951 | 2 530 | 1 478 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 469 | 5 198 | 3 604 | 3 309 | 2 595 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte HälsoVent Plus AB 12,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 23,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 62,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 11 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet (ventilation, byggservice m.fl.)
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Vladimir Tereshenkov (f. 1978) Verkställande direktör
Styrelse
- Vladimir Tereshenkov (f. 1978) Styrelseledamot
- Uliana Shchetinina (f. 1985) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jesper Hans Fredrik Eriksson (f. 1982) Revisor
Koncern
| Moderbolag | RågSätra Fastighetsservice AB (559033-7118) |
|---|---|
| Koncernmoder | RågSätra Fastighetsservice AB (559033-7118) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-17 |
|---|---|
| Bransch | Ventilationsarbeten (SNI 43222) |
| Adress | Chamottevägen 7, 134 40, Gustavsberg Besök: Chamottevägen 7 LGH 1002, Gustavsberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6181869 |