Aktiebolag Linköping
Hälsoakademin i Linköping AB
67 sökningar
6,1 mkr
−8,1 %-1,8 %
+24,7 p.e.3,8 %
+2,1 p.e.5
−44,4 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 096 | 6 631 | 4 550 | 8 153 | 7 410 |
| Rörelseresultat | −111 | −1 756 | −1 573 | −443 | −1 008 |
| Årets resultat | −1 | −3 | −10 | −1 | 7 |
| Eget kapital | 92 | 94 | 96 | 106 | 108 |
| Balansomslutning | 2 447 | 5 737 | 12 495 | 10 369 | 9 553 |
| Anställda | 5 | 9 | 7 | 13 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 096 | 6 631 | 4 550 | 8 153 | 7 410 |
| Personalkostnader | 2 499 | 3 034 | 2 275 | 3 633 | 3 565 |
| Av- och nedskrivningar | 189 | 242 | 135 | 154 | 157 |
| Övriga externa kostnader | 5 587 | 10 072 | 6 664 | 8 815 | 9 619 |
| Övriga rörelseposter, netto | 2 068 | 4 961 | 2 951 | 4 006 | 4 923 |
| Rörelseresultat | −111 | −1 756 | −1 573 | −443 | −1 008 |
| Ränteintäkter | 4 | 5 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 34 | 21 | 17 | 19 | 26 |
| Resultat efter finansiella poster | −141 | −1 772 | −1 588 | −462 | −1 033 |
| Koncernbidrag | 140 | 1 770 | 1 587 | 462 | 1 040 |
| Skatt | 0 | 1 | 9 | 2 | 0 |
| Årets resultat | −1 | −3 | −10 | −1 | 7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08* | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 675 | 1 694 | 1 534 | 1 263 |
| Varulager | 0 | 10 | 10 | 10 | 16 |
| Kortfristiga fordringar | 1 784 | 4 052 | 10 791 | 8 824 | 8 273 |
| Kassa och bank | 663 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 2 447 | 4 062 | 10 802 | 8 835 | 8 290 |
| Summa tillgångar | 2 447 | 5 737 | 12 495 | 10 369 | 9 553 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −7 | −3 | 6 | 7 | 1 |
| Eget kapital | 92 | 94 | 96 | 106 | 108 |
| Justerat eget kapital | 92 | 94 | 96 | 106 | 108 |
| Långfristiga skulder | 0 | 466 | 133 | 382 | 430 |
| Kortfristiga skulder | 2 355 | 5 177 | 12 266 | 9 881 | 9 015 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 447 | 5 737 | 12 495 | 10 369 | 9 553 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Hälsoakademin i Linköping AB omsatte 6,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 433 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,8 procent, och soliditeten var låg — 3,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Linköping.
Bolaget ska bedriva hälso- och friskvårdsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Simon Rosenholm (f. 1990) Styrelseledamot
- Mikael Kadri (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Jonas Petersson (f. 1995) Revisor
Koncern
| Moderbolag | First Class Gym Sweden AB (556311-6986) |
|---|---|
| Koncernmoder | Trill Invest AB (559279-6014) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-02-02 |
|---|---|
| Bransch | Dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230) |
| Adress | S:t Larsgatan 3, 582 24, Linköping Besök: S:t Larsgatan 3, Linköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 013-104610 |