Aktiebolag Halmstad
Halmstad Billackering & Karosseri AB
184 sökningar
20 mkr
−3,5 %2,6 %
−2,4 p.e.26,8 %
+5,4 p.e.14
−6,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 19 978 | 20 698 | 18 480 | 15 973 | 16 245 | 16 077 | 12 160 |
| Rörelseresultat | 520 | 1 044 | 895 | 757 | 396 | 452 | 307 |
| Årets resultat | 222 | 381 | 384 | 183 | 302 | 384 | 297 |
| Eget kapital | 1 613 | 1 391 | 1 010 | 626 | 443 | 1 591 | 1 707 |
| Balansomslutning | 6 014 | 6 502 | 5 705 | 5 417 | 4 442 | 4 161 | 3 386 |
| Anställda | 14 | 15 | 14 | 14 | 15 | 14 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 978 | 20 698 | 18 480 | 15 973 | 16 245 | 16 077 | 12 160 |
| Personalkostnader | 10 068 | 10 286 | 9 317 | 8 315 | 8 892 | 9 256 | 6 590 |
| Av- och nedskrivningar | 67 | 39 | 43 | 43 | 39 | 30 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 2 683 | 2 677 | 2 512 | 2 132 | 1 928 | 1 907 | 1 838 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 640 | −6 652 | −5 713 | −4 726 | −4 990 | −4 432 | −3 398 |
| Rörelseresultat | 520 | 1 044 | 895 | 757 | 396 | 452 | 307 |
| Ränteintäkter | 31 | 54 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 549 | 1 096 | 893 | 752 | 391 | 447 | 302 |
| Bokslutsdispositioner | −262 | −608 | −405 | −514 | −3 | −3 | −5 |
| Skatt | 65 | 107 | 104 | 55 | 86 | 61 | 0 |
| Årets resultat | 222 | 381 | 384 | 183 | 302 | 384 | 297 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 219 | 148 | 131 | 174 | 110 | 73 | 74 |
| Varulager | 1 520 | 1 573 | 1 546 | 1 347 | 1 104 | 1 091 | 791 |
| Kortfristiga fordringar | 2 326 | 2 202 | 2 259 | 1 740 | 1 596 | 1 606 | 1 628 |
| Kassa och bank | 1 949 | 2 579 | 1 769 | 2 156 | 1 632 | 1 392 | 894 |
| Omsättningstillgångar | 5 795 | 6 354 | 5 574 | 5 242 | 4 331 | 4 089 | 3 313 |
| Summa tillgångar | 6 014 | 6 502 | 5 705 | 5 417 | 4 442 | 4 161 | 3 386 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 271 | 890 | 506 | 323 | 21 | 1 087 | 1 290 |
| Eget kapital | 1 613 | 1 391 | 1 010 | 626 | 443 | 1 591 | 1 707 |
| Justerat eget kapital | 1 653 | 1 421 | 1 034 | 647 | 452 | 1 597 | 1 711 |
| Obeskattade reserver | 50 | 38 | 30 | 26 | 11 | 8 | 5 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 1 777 | 1 292 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 351 | 5 073 | 4 665 | 2 988 | 2 696 | 2 562 | 1 674 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 014 | 6 502 | 5 705 | 5 417 | 4 442 | 4 161 | 3 386 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 400 | 400 |
Verksamhet
Mätt mot de 747 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Halmstad Billackering & Karosseri AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 20 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 2,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 26,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 14 personer och har sitt säte i Halmstad.
Bolaget skall idka verksamhet inom skadereglering, skade- behandling av bilar, billackering, industrilackering samt därtillhörande verksamheter.
Styrelse & ledning
- Johnny Wessberg (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Erik Wessberg (f. 1992) Styrelseledamot
- Jonas Göransson (f. 1968) Styrelseledamot
- David Persson (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | HBL Fastighets AB (556665-7069) |
|---|---|
| Koncernmoder | HBL Fastighets AB (556665-7069) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1975-06-17 |
|---|---|
| Bransch | Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312) |
| Adress | Skyttevägen 40, 302 44, Halmstad Besök: Skyttevägen 40, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |