starkabolag.se

Aktiebolag Svedala

Halls Budservice AB

38 sökningar

Omsättning 2025

2,2 mkr

+1,5 %
Rörelsemarginal

-0,4 %

+10,1 p.e.
Soliditet

50,0 %

+8,7 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 2332 2012 3843 0272 575
Rörelseresultat−9−231−181493446
Årets resultat11−11−32285261
Eget kapital655465347312
Balansomslutning7158911 2301 5611 399
Anställda22211
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 2332 2012 3843 0272 575
Personalkostnader697673585415404
Av- och nedskrivningar019211724
Övriga externa kostnader188192231411245
Övriga rörelseposter, netto−1 357−1 548−1 728−1 691−1 456
Rörelseresultat−9−231−181493446
Ränteintäkter1321——
Räntekostnader00110
Resultat efter finansiella poster−8−228−162492446
Bokslutsdispositioner28220130−128−114
Skatt9307971
Årets resultat11−11−32285261

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar00194057
Kortfristiga fordringar202261309311255
Kassa och bank5136309021 2101 087
Omsättningstillgångar7158911 2111 5211 342
Summa tillgångar7158911 2301 5611 399
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat41547121
Eget kapital655465347312
Justerat eget kapital357368553939802
Obeskattade reserver368395615745617
Kortfristiga skulder282442550469470
Summa eget kapital och skulder7158911 2301 5611 399

Verksamhet

Halls Budservice AB omsatte 2,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,4 procent, och soliditeten var god — 50,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Svedala.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva åkeriverksamhet förvaltning av värdepapper och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Halls Budservice AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Halls Budservice AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Halls Budservice AB (559230-2268)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Halls Budservice AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-12-06
Bransch Vägtransport, godstrafik (SNI 49410)
Adress
Havregatan 9, 233 38, Svedala
Besök: Havregatan 9, Svedala
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad