Aktiebolag Bollebygd
Hallerna Invest AB
52 sökningar
Omsättning 2025
56 tkr
Rörelsemarginal
71,4 %
Soliditet
99,4 %
−0,6 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 56 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 40 | −34 | −79 | −584 | −617 | −396 | −16 | 0 |
| Årets resultat | 306 | 582 | −643 | −3 301 | −2 995 | 1 319 | 6 994 | 736 |
| Eget kapital | 1 720 | 1 627 | 1 248 | 2 086 | 5 574 | 8 752 | 7 610 | 786 |
| Balansomslutning | 1 731 | 1 627 | 1 248 | 2 108 | 5 596 | 8 792 | 7 635 | 1 001 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 56 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 52 | 568 | 527 | 376 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 4 | 9 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 34 | 27 | 25 | 80 | 20 | 16 | 0 |
| Rörelseresultat | 40 | −34 | −79 | −584 | −617 | −396 | −16 | 0 |
| Ränteintäkter | 266 | 616 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 12 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 306 | 582 | −643 | −3 301 | −2 995 | 1 319 | 6 994 | 736 |
| Årets resultat | 306 | 582 | −643 | −3 301 | −2 995 | 1 319 | 6 994 | 736 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 640 | 1 604 | 1 172 | 2 099 | 5 552 | 8 701 | 7 450 | 1 000 |
| Kortfristiga fordringar | 91 | 21 | 23 | 3 | 5 | 7 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 2 | 53 | 6 | 38 | 85 | 185 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 91 | 23 | 76 | 9 | 44 | 92 | 185 | 1 |
| Summa tillgångar | 1 731 | 1 627 | 1 248 | 2 108 | 5 596 | 8 792 | 7 635 | 1 001 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 364 | 995 | 1 841 | 5 337 | 8 519 | 7 383 | 566 | 0 |
| Eget kapital | 1 720 | 1 627 | 1 248 | 2 086 | 5 574 | 8 752 | 7 610 | 786 |
| Justerat eget kapital | 1 720 | 1 627 | 1 248 | 2 086 | 5 574 | 8 752 | 7 610 | 786 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 0 | 0 | 22 | 22 | 40 | 25 | 215 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 731 | 1 627 | 1 248 | 2 108 | 5 596 | 8 792 | 7 635 | 1 001 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Hallerna Invest AB stängde räkenskapsåret 2025 med 56 tusen kronor i omsättning. Rörelsemarginalen landade på 71,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 99,4 procent får betecknas som hög. Sätet finns i Bollebygd.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta aktier, förvalta fast och lös egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christian Saarep (f. 1984) Styrelseledamot
- Marie Mårtensson (f. 1979) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Hallerna Invest AB (559154-0231) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-03-28 |
|---|---|
| Bransch | Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994) |
| Adress | Henå Gård 42, 517 93, Töllsjö Besök: Henå Gård 42, Töllsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |