Aktiebolag Heby 98 sökningar
Hällby Gård Tärnsjö AB
Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa
14,3 mkr
+106,8 %10,2 %
+10,3 p.e.22,9 %
+2,7 p.e.4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 336 | 6 931 | 8 577 | 11 911 | 9 376 | 7 222 | 6 551 | 6 362 |
| Rörelseresultat | 1 457 | −8 | 322 | 1 670 | 338 | 75 | −6 | 785 |
| Årets resultat | 187 | 9 | 335 | 23 | 161 | 183 | −544 | −481 |
| Eget kapital | 1 736 | 1 549 | 1 640 | 1 305 | 1 282 | 1 121 | 938 | 1 482 |
| Balansomslutning | 7 568 | 7 654 | 6 812 | 7 451 | 8 793 | 9 268 | 8 356 | 7 160 |
| Anställda | 4 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 336 | 6 931 | 8 577 | 11 911 | 9 376 | 7 222 | 6 551 | 6 362 |
| Personalkostnader | 2 328 | 1 439 | 1 167 | 965 | 558 | 473 | 499 | 483 |
| Av- och nedskrivningar | 1 470 | 1 443 | 1 400 | 1 027 | 881 | 634 | 413 | 460 |
| Övriga externa kostnader | 2 290 | 1 751 | 1 818 | 1 749 | 2 097 | 1 854 | 1 329 | 863 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 791 | −2 306 | −3 870 | −6 500 | −5 502 | −4 186 | −4 316 | −3 771 |
| Rörelseresultat | 1 457 | −8 | 322 | 1 670 | 338 | 75 | −6 | 785 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 252 | 282 | 192 | 192 | 176 | 207 | 87 | 82 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 205 | −290 | 131 | 1 480 | 161 | 34 | −594 | −386 |
| Bokslutsdispositioner | −419 | 300 | 750 | −481 | 0 | 149 | 49 | 79 |
| Koncernbidrag | −550 | 0 | −460 | −975 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 49 | 2 | 86 | 0 | 0 | 0 | −1 | 173 |
| Årets resultat | 187 | 9 | 335 | 23 | 161 | 183 | −544 | −481 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 269 | 6 088 | 4 561 | 4 870 | 5 539 | 6 517 | 5 742 | 2 896 |
| Varulager | 255 | 138 | 345 | 662 | 941 | 791 | 817 | 313 |
| Kortfristiga fordringar | 2 017 | 1 403 | 1 874 | 1 888 | 1 845 | 1 457 | 1 706 | 3 867 |
| Kassa och bank | 27 | 25 | 32 | 31 | 468 | 505 | 91 | 84 |
| Omsättningstillgångar | 2 298 | 1 566 | 2 252 | 2 581 | 3 254 | 2 752 | 2 614 | 4 264 |
| Summa tillgångar | 7 568 | 7 654 | 6 812 | 7 451 | 8 793 | 9 268 | 8 356 | 7 160 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 499 | 1 490 | 1 255 | 1 232 | 1 071 | 888 | 1 432 | 1 913 |
| Eget kapital | 1 736 | 1 549 | 1 640 | 1 305 | 1 282 | 1 121 | 938 | 1 482 |
| Justerat eget kapital | 2 258 | 1 737 | 2 066 | 2 327 | 1 922 | 1 761 | 1 696 | 2 279 |
| Obeskattade reserver | 657 | 237 | 537 | 1 287 | 806 | 806 | 955 | 1 004 |
| Långfristiga skulder | 1 798 | 3 502 | 2 152 | 1 790 | 3 135 | 5 040 | 4 564 | 3 222 |
| Kortfristiga skulder | 3 377 | 2 366 | 2 483 | 3 069 | 3 570 | 2 301 | 1 899 | 1 452 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 568 | 7 654 | 6 812 | 7 451 | 8 793 | 9 268 | 8 356 | 7 160 |
| Ställda säkerheter | 3 986 | 4 900 | 3 528 | 3 405 | 3 078 | 3 490 | 4 199 | 2 174 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 140 granskade bolag ligger Hällby Gård Tärnsjö AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 14,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 10,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 22,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 107 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Heby.
Aktiebolaget ska bedriva en bred och varierande verksamhet främst inom biobränslen med tillverkning av flis,försäljning av motor- cyklar och tillhörande reservdelar, uthyrning av lokaler, byggnadssnickeriarbeten, diverse jordbruk såsom arrendering, odlingar, djurhållning i småbruk, uthyrning av maskiner samt hundaktiviteter såsom agility och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Anders Mattias Olsson (f. 1968) Verkställande direktör
- Anders Mattias Olsson (f. 1968) Styrelseledamot
- Ole Lampinen (f. 1942) Styrelsesuppleant
- Fredrik Viklund (f. 1977) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Hällby Gård Tärnsjö AB (556972-0666) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-05-19 |
|---|---|
| Adress | Hällby, 740 45, Tärnsjö Besök: Hällby, Tärnsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |