Aktiebolag Båstad
Hållbar Hantering i Båstad AB
68 sökningar
Omsättning 2025
999 tkr
+8,7 %Rörelsemarginal
12,3 %
+7,3 p.e.Soliditet
69,5 %
+39,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 999 | 919 | 593 | 301 | 187 |
| Rörelseresultat | 123 | 46 | 139 | 31 | 18 |
| Årets resultat | 70 | 20 | 108 | 22 | 11 |
| Eget kapital | 122 | 72 | 76 | 68 | 46 |
| Balansomslutning | 235 | 291 | 415 | 231 | 303 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 999 | 919 | 593 | 301 | 187 |
| Personalkostnader | 442 | 395 | 218 | 39 | 16 |
| Av- och nedskrivningar | 82 | 103 | 83 | 19 | 52 |
| Övriga externa kostnader | 292 | 301 | 288 | 213 | 101 |
| Övriga rörelseposter, netto | −60 | −74 | 135 | — | — |
| Rörelseresultat | 123 | 46 | 139 | 31 | 18 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 10 | 13 | 9 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 119 | 36 | 127 | 22 | 11 |
| Bokslutsdispositioner | −30 | −10 | −12 | 0 | 0 |
| Skatt | 19 | 6 | 7 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 70 | 20 | 108 | 22 | 11 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 77 | 194 | 297 | 137 | 156 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 26 | 94 | 28 | 19 |
| Kassa och bank | 148 | 71 | 24 | 66 | 128 |
| Omsättningstillgångar | 158 | 97 | 118 | 93 | 147 |
| Summa tillgångar | 235 | 291 | 415 | 231 | 303 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 | 2 | −82 | −4 | −15 |
| Eget kapital | 122 | 72 | 76 | 68 | 46 |
| Justerat eget kapital | 163 | 89 | 86 | 68 | 46 |
| Obeskattade reserver | 52 | 21 | 12 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 150 | 250 | 150 | 250 |
| Kortfristiga skulder | 61 | 48 | 77 | 13 | 7 |
| Summa eget kapital och skulder | 235 | 291 | 415 | 231 | 303 |
Verksamhet
Hållbar Hantering i Båstad AB omsatte 999 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,3 procent, och soliditeten var hög — 69,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Båstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är återvinningshantering, lyft och transport egna såväl som externa, handel med verktyg, handmaskiner, verkstads inventarier och fordon, reparation och underhåll samt därmed förenlig verksamhet. Handel och förvaltning av aktier och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ulf Nilsson (f. 1964) Styrelseledamot
- Susann Larsson (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Övrig godshantering (SNI 52249) |
| Adress | Pm Nilssons Väg 5, 269 40, Båstad Besök: Pm Nilssons Väg 5, Båstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |