Aktiebolag Ekerö
Hallander & Ericson Måleri AB
76 sökningar
Omsättning 2025
9,5 mkr
+44,6 %Rörelsemarginal
4,0 %
+6,1 p.e.Soliditet
21,5 %
−9,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 460 | 6 540 | 7 172 | 4 858 | 2 111 | 635 | 1 447 | 0 |
| Rörelseresultat | 379 | −138 | 515 | −12 | 59 | 28 | −43 | −41 |
| Årets resultat | 318 | −144 | 407 | −12 | 58 | 28 | −44 | −41 |
| Eget kapital | 621 | 303 | 447 | 39 | 51 | −7 | −35 | 9 |
| Balansomslutning | 2 887 | 989 | 1 649 | 590 | 569 | 91 | 30 | 32 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 460 | 6 540 | 7 172 | 4 858 | 2 111 | 635 | 1 447 | 0 |
| Personalkostnader | 2 611 | 2 947 | 4 391 | 4 152 | 1 247 | 78 | 958 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 833 | 905 | 517 | 48 | 42 | 3 | 1 | 1 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 637 | −2 826 | −1 749 | −670 | −763 | −526 | −531 | — |
| Rörelseresultat | 379 | −138 | 515 | −12 | 59 | 28 | −43 | −41 |
| Räntekostnader | 7 | 6 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 373 | −144 | 512 | −12 | 59 | 28 | −44 | −41 |
| Skatt | 54 | 0 | 104 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 318 | −144 | 407 | −12 | 58 | 28 | −44 | −41 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 2 048 | 789 | 1 396 | 542 | 500 | 33 | 29 | −18 |
| Kassa och bank | 839 | 200 | 253 | 48 | 69 | 58 | 1 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 2 887 | 989 | 1 649 | 590 | 569 | 91 | 30 | 32 |
| Summa tillgångar | 2 887 | 989 | 1 649 | 590 | 569 | 91 | 30 | 32 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 253 | 397 | −10 | 1 | −57 | −85 | −41 | 0 |
| Eget kapital | 621 | 303 | 447 | 39 | 51 | −7 | −35 | 9 |
| Justerat eget kapital | 621 | 303 | 447 | 39 | 51 | −7 | −35 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 2 266 | 686 | 1 202 | 551 | 518 | 98 | 65 | 23 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 887 | 989 | 1 649 | 590 | 569 | 91 | 30 | 32 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 636 granskade bolag ligger Hallander & Ericson Måleri AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 9,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,0 procent, och soliditeten var måttlig — 21,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 45 procent. Bolaget hör hemma i Ekerö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bygg och måleriverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stefan Ericson (f. 1969) Ordförande, Styrelseledamot
- Daniel Hallander (f. 1970) Styrelseledamot
- Weronica Ericson (f. 1972) Styrelsesuppleant
- Jennifer Hallander (f. 1998) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jonas Jonasson (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-10-27 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Björkuddsvägen 70 B, 178 34, Ekerö Besök: Björkuddsvägen 70 B, Ekerö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |