Aktiebolag Västerås
Hälla Golf AB
145 sökningar
Omsättning 2025
5,2 mkr
+1,1 %Rörelsemarginal
35,4 %
+0,9 p.e.Soliditet
31,8 %
−38,5 p.e.Anställda
3
−40,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 188 | 5 133 | 4 016 | 3 672 | 4 052 |
| Rörelseresultat | 1 835 | 1 769 | 331 | 356 | 484 |
| Årets resultat | 0 | 956 | 251 | 243 | 338 |
| Eget kapital | 100 | 1 057 | 1 034 | 983 | 1 490 |
| Balansomslutning | 545 | 2 758 | 2 010 | 1 973 | 2 782 |
| Anställda | 3 | 5 | 5 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 188 | 5 133 | 4 016 | 3 672 | 4 052 |
| Personalkostnader | 1 634 | 1 430 | 1 694 | 1 965 | 1 766 |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 8 | 76 | 108 | 153 |
| Övriga externa kostnader | 1 644 | 1 434 | 1 542 | 1 394 | 1 491 |
| Övriga rörelseposter, netto | −42 | −492 | −373 | 151 | −158 |
| Rörelseresultat | 1 835 | 1 769 | 331 | 356 | 484 |
| Ränteintäkter | 20 | 43 | 6 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 1 | 3 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 854 | 1 809 | 336 | 354 | 480 |
| Bokslutsdispositioner | 1 016 | −293 | −13 | −20 | −51 |
| Koncernbidrag | −2 861 | −304 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 9 | 255 | 71 | 91 | 91 |
| Årets resultat | 0 | 956 | 251 | 243 | 338 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 100 | 8 | 15 | 91 | 200 |
| Varulager | 0 | 158 | 181 | 54 | 59 |
| Kortfristiga fordringar | 299 | 150 | 650 | 83 | 90 |
| Kassa och bank | 146 | 2 442 | 1 164 | 1 745 | 2 433 |
| Omsättningstillgångar | 445 | 2 750 | 1 994 | 1 881 | 2 582 |
| Summa tillgångar | 545 | 2 758 | 2 010 | 1 973 | 2 782 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 0 | 1 | 683 | 640 | 1 052 |
| Eget kapital | 100 | 1 057 | 1 034 | 983 | 1 490 |
| Justerat eget kapital | 173 | 1 937 | 1 681 | 1 619 | 2 110 |
| Obeskattade reserver | 92 | 1 108 | 815 | 801 | 781 |
| Kortfristiga skulder | 353 | 593 | 161 | 189 | 511 |
| Summa eget kapital och skulder | 545 | 2 758 | 2 010 | 1 973 | 2 782 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 025 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 1 006 | 0 |
Verksamhet
Hälla Golf AB omsatte 5,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 6,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 35,4 procent, och soliditeten var god — 31,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva golfanläggning, restaurang- och caféverksamhet, handel med sport-, fritids- och golfartiklar med inriktning på custombyggda klubbor, individuellt utprovade, sälja och inneha annonser, reklam och reklamplatser samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Schultz (f. 1966) Ordförande, Styrelseledamot
- Victor Persson (f. 1984) Styrelseledamot
- Jonas Jireteg (f. 1970) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pär Ramsten (f. 1984) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Janne Lundgren Holding AB (559094-2917) |
|---|---|
| Koncernmoder | Janne Lundgren Holding AB (559094-2917) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1992-12-29 |
|---|---|
| Bransch | Drift av golfbanor (SNI 93112) |
| Adress | Snöstormsgatan 24, 723 50, Västerås Besök: Snöstormsgatan 24, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 021-141444 |