Aktiebolag Sollentuna
Halding Förvaltning AB
63 sökningar
256 tkr
−80,0 %-46,5 %
−50,5 p.e.-3,0 %
−12,8 p.e.2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 256 | 1 280 | 920 | 1 060 | 1 209 | 1 301 | 0 |
| Rörelseresultat | −119 | 51 | 42 | 197 | 30 | 35 | 0 |
| Årets resultat | −158 | 16 | 20 | 30 | 11 | 18 | 0 |
| Eget kapital | −34 | 125 | 109 | 0 | 0 | 55 | 0 |
| Balansomslutning | 1 116 | 1 288 | 1 179 | 1 249 | 1 189 | 1 363 | 0 |
| Anställda | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 256 | 1 280 | 920 | 1 060 | 1 209 | 1 301 | 0 |
| Personalkostnader | 446 | 794 | 693 | 534 | 527 | 852 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 40 | 40 | 40 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 154 | 268 | 235 | 252 | 293 | 356 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | 225 | −167 | 50 | −37 | −319 | −18 | — |
| Rörelseresultat | −119 | 51 | 42 | 197 | 30 | 35 | 0 |
| Räntekostnader | 40 | 35 | 22 | 167 | 20 | 17 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −158 | 16 | 20 | 30 | 11 | 18 | 0 |
| Årets resultat | −158 | 16 | 20 | 30 | 11 | 18 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 075 | 1 075 | 1 075 | 1 075 | 1 115 | 1 155 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 112 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 41 | 101 | 94 | 174 | 74 | 208 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 41 | 213 | 104 | 174 | 74 | 208 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 116 | 1 288 | 1 179 | 1 249 | 1 189 | 1 363 | 0 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Balanserat resultat | 24 | 9 | −11 | 0 | 0 | −63 | 0 |
| Eget kapital | −34 | 125 | 109 | 0 | 0 | 55 | 0 |
| Justerat eget kapital | −34 | 125 | 109 | 0 | 0 | 55 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 150 | 1 163 | 1 070 | 1 161 | −1 130 | 1 315 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 116 | 1 288 | 1 179 | 1 249 | 1 189 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 658 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Halding Förvaltning AB strax under mitten sett till omsättning, med 256 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -46,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -3,0 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 80 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Sollentuna.
Bolaget ska bedriva byggnation, design, försäljning, uthyrning och förvaltning av fastigheter, förvaltning av värdepapper, försäljning och uthyrning av båtar och bilar samt bedriva juridiska konsultationer ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lars Peter Ehnemark (f. 1956) Styrelseledamot
- Ingela Maria Ehnemark (f. 1959) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-01-15 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Biskopsvägen 7, 115 21, Stockholm Besök: Biskopsvägen 7, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |