Aktiebolag Halmstad 140 sökningar
Håkans Bygg i Harplinge AB
Byggande av bostadshus och andra byggnader
4,1 mkr
+28,4 %10,6 %
+7,7 p.e.28,8 %
−7,4 p.e.2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 055 | 3 157 | 3 984 | 3 318 | 5 998 | 5 391 | 5 033 |
| Rörelseresultat | 428 | 90 | 386 | −90 | 550 | 408 | 12 |
| Årets resultat | 283 | 104 | 108 | 1 | 87 | 2 | 74 |
| Eget kapital | 407 | 529 | 425 | 317 | 317 | 230 | 1 941 |
| Balansomslutning | 1 413 | 1 462 | 1 627 | 1 397 | 2 196 | 2 281 | 3 330 |
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 4 | 0 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 055 | 3 157 | 3 984 | 3 318 | 5 998 | 5 391 | 5 033 |
| Personalkostnader | 1 453 | 1 575 | 1 567 | 1 498 | 2 233 | 1 987 | 2 361 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 9 | 9 | 18 | 18 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 451 | 441 | 637 | 607 | 705 | 843 | 866 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 717 | −1 042 | −1 385 | −1 285 | −2 492 | −2 153 | −1 794 |
| Rörelseresultat | 428 | 90 | 386 | −90 | 550 | 408 | 12 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 430 | 93 | 386 | −90 | 549 | 406 | 10 |
| Bokslutsdispositioner | −73 | 40 | 0 | 10 | −38 | 30 | 88 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −250 | 85 | −400 | −434 | 0 |
| Skatt | 74 | 28 | 29 | 4 | 24 | 1 | 24 |
| Årets resultat | 283 | 104 | 108 | 1 | 87 | 2 | 74 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 6 | 15 | 54 | 72 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 326 | 581 | 791 | 869 | 1 483 | 1 469 | 2 799 |
| Kassa och bank | 1 087 | 875 | 821 | 474 | 641 | 812 | 532 |
| Omsättningstillgångar | 1 413 | 1 456 | 1 612 | 1 343 | 2 124 | 2 281 | 3 330 |
| Summa tillgångar | 1 413 | 1 462 | 1 627 | 1 397 | 2 196 | 2 281 | 3 330 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 | 305 | 197 | 196 | 110 | 108 | 1 747 |
| Eget kapital | 407 | 529 | 425 | 317 | 317 | 230 | 1 941 |
| Justerat eget kapital | 523 | 587 | 515 | 407 | 415 | 297 | 2 032 |
| Obeskattade reserver | 146 | 73 | 113 | 113 | 123 | 85 | 115 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 1 | 8 | 0 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 860 | 860 | 1 089 | 966 | 1 748 | 1 966 | 1 261 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 413 | 1 462 | 1 627 | 1 397 | 2 196 | 2 281 | 3 330 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Håkans Bygg i Harplinge AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 4,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,6 procent, och soliditeten var god — 28,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 28 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Halmstad.
Bolaget skall bedriva byggnadsrörelse, bygg- och anläggningsverk- samhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Martin Bengtsson (f. 1986) Styrelseledamot
- Mattias Bengtsson (f. 1993) Styrelsesuppleant
- Jonas Huléen (f. 1986) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-04-13 |
|---|---|
| Adress | Kattfotsvägen 5, 302 79, Holm Besök: Kattfotsvägen 5, Holm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |