Aktiebolag Bjuv
Håkan Ljungs Rör AB
83 sökningar
Omsättning 2025
1,4 mkr
+4,9 %Rörelsemarginal
15,4 %
+24,7 p.e.Soliditet
55,8 %
+23,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 448 | 1 381 | 1 511 | 1 455 | 1 364 | 1 575 | 1 411 | 1 397 |
| Rörelseresultat | 223 | −128 | −35 | −11 | 42 | 12 | 39 | 30 |
| Årets resultat | 185 | −128 | −36 | 5 | 32 | 6 | 28 | 18 |
| Eget kapital | 253 | 68 | 195 | 231 | 226 | 194 | 189 | 161 |
| Balansomslutning | 453 | 213 | 302 | 311 | 332 | 323 | 375 | 400 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 448 | 1 381 | 1 511 | 1 455 | 1 364 | 1 575 | 1 411 | 1 397 |
| Personalkostnader | 404 | 644 | 649 | 639 | 631 | 712 | 551 | 522 |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 11 | 11 | 35 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 177 | 252 | 221 | 256 | 218 | 276 | 253 | 241 |
| Övriga rörelseposter, netto | −633 | −602 | −665 | −536 | −448 | −550 | −543 | −579 |
| Rörelseresultat | 223 | −128 | −35 | −11 | 42 | 12 | 39 | 30 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 223 | −128 | −36 | −11 | 42 | 9 | 37 | 25 |
| Bokslutsdispositioner | −23 | 0 | 0 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 14 | 0 | 0 | 3 | 10 | 3 | 9 | 6 |
| Årets resultat | 185 | −128 | −36 | 5 | 32 | 6 | 28 | 18 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 | 21 | 32 | 43 | 25 | 49 | 74 | 99 |
| Varulager | 60 | 76 | 61 | 68 | 23 | 14 | 7 | 11 |
| Kortfristiga fordringar | 374 | 115 | 121 | 176 | 270 | 260 | 219 | 289 |
| Kassa och bank | 8 | 1 | 88 | 24 | 15 | 1 | 75 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 442 | 191 | 270 | 268 | 307 | 274 | 301 | 301 |
| Summa tillgångar | 453 | 213 | 302 | 311 | 332 | 323 | 375 | 400 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −32 | 96 | 131 | 126 | 94 | 88 | 61 | 43 |
| Eget kapital | 253 | 68 | 195 | 231 | 226 | 194 | 189 | 161 |
| Justerat eget kapital | 271 | 68 | 195 | 231 | 241 | 208 | 203 | 175 |
| Obeskattade reserver | 23 | 0 | 0 | 0 | 19 | 18 | 18 | 18 |
| Kortfristiga skulder | 177 | 145 | 107 | 80 | 87 | 111 | 168 | 221 |
| Summa eget kapital och skulder | 453 | 213 | 302 | 311 | 332 | 323 | 375 | 400 |
| Ställda säkerheter | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 0 | 0 | 700 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 953 granskade bolag ligger Håkan Ljungs Rör AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 55,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Bjuv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva VVS-installationer ävensom idka därmed fö- renlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Håkan Ljung (f. 1972) Styrelseledamot
- Pia Svensson (f. 1971) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Martin Borg (f. 1985) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-05-04 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Strömfeldtsgatan 26, 267 40, Bjuv Besök: Strömfeldtsgatan 26, Bjuv |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |