Aktiebolag Göteborg
Håkan Erlandsson Entreprenad Aktiebolag
86 sökningar
313 tkr
−68,9 %-6,7 %
−65,8 p.e.34,8 %
+6,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 313 | 1 005 | 716 | 622 | 861 | 880 | 900 | 1 539 |
| Rörelseresultat | −21 | 594 | 281 | −57 | −29 | −119 | −133 | 372 |
| Årets resultat | 165 | 380 | 256 | −57 | −29 | −81 | 62 | 291 |
| Eget kapital | 757 | 592 | 412 | 156 | 213 | 242 | 323 | 861 |
| Balansomslutning | 2 175 | 2 113 | 1 748 | 1 461 | 1 521 | 1 617 | 1 526 | 1 543 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 313 | 1 005 | 716 | 622 | 861 | 880 | 900 | 1 539 |
| Personalkostnader | 18 | 24 | 21 | 21 | 146 | 162 | 202 | 138 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 19 | 19 | 19 | 9 | 9 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 334 | 399 | 342 | 358 | 387 | 359 | 417 | 402 |
| Övriga rörelseposter, netto | 27 | 21 | −53 | −281 | −338 | −469 | −405 | −627 |
| Rörelseresultat | −21 | 594 | 281 | −57 | −29 | −119 | −133 | 372 |
| Ränteintäkter | 303 | 46 | 1 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 282 | 640 | 288 | −57 | −29 | −120 | 82 | 373 |
| Bokslutsdispositioner | −70 | −160 | 0 | 0 | 0 | 39 | 0 | −39 |
| Skatt | 47 | 101 | 32 | 0 | 0 | 0 | 21 | 43 |
| Årets resultat | 165 | 380 | 256 | −57 | −29 | −81 | 62 | 291 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 359 | 1 444 | 927 | 940 | 959 | 932 | 42 | 4 |
| Varulager | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 82 | 134 | 272 | 125 | 125 | 275 | 147 | 297 |
| Kassa och bank | 1 729 | 530 | 544 | 391 | 432 | 405 | 1 332 | 931 |
| Omsättningstillgångar | 1 816 | 669 | 821 | 521 | 562 | 685 | 1 484 | 1 539 |
| Summa tillgångar | 2 175 | 2 113 | 1 748 | 1 461 | 1 521 | 1 617 | 1 526 | 1 543 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 472 | 92 | 36 | 93 | 122 | 203 | 141 | 450 |
| Eget kapital | 757 | 592 | 412 | 156 | 213 | 242 | 323 | 861 |
| Justerat eget kapital | 940 | 719 | 412 | 156 | 213 | 242 | 354 | 892 |
| Obeskattade reserver | 230 | 160 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 | 39 |
| Kortfristiga skulder | 1 188 | 1 361 | 1 336 | 1 305 | 1 308 | 1 375 | 1 164 | 643 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 175 | 2 113 | 1 748 | 1 461 | 1 521 | 1 617 | 1 526 | 1 543 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 666 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Håkan Erlandsson Entreprenad Aktiebolag i den nedre halvan sett till omsättning, med 313 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -6,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 34,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 69 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra byggnadsentre- prenader samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Håkan Erlandsson (f. 1956) Styrelseledamot
- Pia Erlandsson (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-04-21 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Solbergs Sörgårdsväg 7, 423 73, Säve Besök: Solbergs Sörgårdsväg 7, Säve |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |