starkabolag.se

Aktiebolag Gotland

Hägrings Bygg & Snickeri AB

88 sökningar

Omsättning 2026

1,2 mkr

+16,5 %
Rörelsemarginal

5,3 %

−1,1 p.e.
Soliditet

91,5 %

+5,7 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-082025-082024-082023-082022-08
Omsättning1 2351 0608947872 439
Rörelseresultat66685−52276
Årets resultat53613619219
Eget kapital729744733747828
Balansomslutning8319048088951 079
Anställda11112
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-082025-082024-082023-082022-08
Nettoomsättning1 2351 0608947872 439
Personalkostnader343340289361871
Av- och nedskrivningar00111823
Övriga externa kostnader194160162135228
Övriga rörelseposter, netto−632−492−427−325−1 041
Rörelseresultat66685−52276
Ränteintäkter2109——
Resultat efter finansiella poster677713−52276
Bokslutsdispositioner0033780
Skatt141610757
Årets resultat53613619219

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-082025-082024-082023-082022-08
Anläggningstillgångar0002442
Kortfristiga fordringar7640715863
Kassa och bank755864737813974
Omsättningstillgångar8319048088711 037
Summa tillgångar8319048088951 079
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat594633647678559
Eget kapital729744733747828
Justerat eget kapital761776765805948
Obeskattade reserver40404073151
Långfristiga skulder293513030
Kortfristiga skulder6585344570
Summa eget kapital och skulder8319048088951 079

Verksamhet

Hägrings Bygg & Snickeri AB omsatte 1,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,3 procent, och soliditeten var hög — 91,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Gotland.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva byggnads- och snickeriverksamhet, utföra tjänster inom häst- och ridsport, jakt och viltvård samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Hägrings Bygg & Snickeri AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Hägrings Bygg & Snickeri AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Hägrings Bygg & Snickeri AB (556870-6450)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Hägrings Bygg & Snickeri AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-11-03
Bransch Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320)
Adress
Lau Bjärges 161, 623 62, Ljugarn
Besök: Lau Bjärges 161, Ljugarn
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad