Aktiebolag Stockholm
Hagabacken Hössna AB
97 sökningar
Omsättning 2025
2,8 mkr
+3,3 %Rörelsemarginal
66,1 %
+18,7 p.e.Soliditet
24,2 %
−1,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 754 | 2 667 | 2 504 | 2 265 | 2 202 | 1 688 | 1 662 | 1 506 |
| Rörelseresultat | 1 820 | 1 265 | 1 389 | 1 413 | 1 123 | 860 | 798 | 1 094 |
| Årets resultat | 337 | −98 | −85 | 765 | 41 | 168 | 403 | 744 |
| Eget kapital | 7 259 | 6 922 | 7 019 | 457 | 2 444 | 2 404 | 2 236 | 1 833 |
| Balansomslutning | 29 978 | 26 692 | 27 485 | 28 211 | 11 479 | 10 527 | 10 719 | 10 761 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 754 | 2 667 | 2 504 | 2 265 | 2 202 | 1 688 | 1 662 | 1 506 |
| Av- och nedskrivningar | 549 | 569 | 564 | 434 | 148 | 92 | 81 | 55 |
| Övriga externa kostnader | 352 | 120 | 551 | 418 | 933 | 735 | 783 | 357 |
| Övriga rörelseposter, netto | −33 | −713 | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 820 | 1 265 | 1 389 | 1 413 | 1 123 | 860 | 798 | 1 094 |
| Ränteintäkter | 7 | 1 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 666 | 1 136 | 1 310 | 449 | 71 | 121 | 115 | 139 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 160 | 130 | 81 | 964 | 1 051 | 739 | 682 | 954 |
| Bokslutsdispositioner | −320 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 | −170 | 0 |
| Koncernbidrag | −304 | 0 | 0 | 0 | −1 000 | −695 | 0 | 0 |
| Skatt | 199 | 228 | 165 | 199 | 11 | 46 | 110 | 210 |
| Årets resultat | 337 | −98 | −85 | 765 | 41 | 168 | 403 | 744 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 29 961 | 26 148 | 26 706 | 27 270 | 8 232 | 5 886 | 4 179 | 3 507 |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 94 | 777 | 912 | 248 | 161 | 6 501 | 7 218 |
| Kassa och bank | 5 | 450 | 2 | 29 | 2 999 | 4 480 | 39 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 17 | 544 | 780 | 941 | 3 247 | 4 641 | 6 540 | 7 254 |
| Summa tillgångar | 29 978 | 26 692 | 27 485 | 28 211 | 11 479 | 10 527 | 10 719 | 10 761 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 872 | 6 970 | 407 | −603 | 2 353 | 2 186 | 1 783 | 1 039 |
| Eget kapital | 7 259 | 6 922 | 7 019 | 457 | 2 444 | 2 404 | 2 236 | 1 833 |
| Justerat eget kapital | 7 513 | 6 922 | 7 019 | 457 | 2 444 | 2 404 | 2 371 | 1 833 |
| Obeskattade reserver | 320 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 | 0 |
| Långfristiga skulder | 22 089 | 18 867 | 18 539 | 26 063 | 0 | 7 318 | 7 482 | 7 730 |
| Kortfristiga skulder | 310 | 903 | 1 927 | 1 691 | 9 035 | 805 | 831 | 1 198 |
| Summa eget kapital och skulder | 29 978 | 26 692 | 27 485 | 28 211 | 11 479 | 10 527 | 10 719 | 10 761 |
| Ställda säkerheter | 20 438 | 20 438 | 20 438 | 10 529 | 10 529 | 10 529 | 10 529 | 10 529 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 14 970 granskade bolag ligger Hagabacken Hössna AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 2,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 66,1 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 24,2 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Oscar Lekander (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Sanja Sjögren (f. 1982) Styrelseledamot
- Eva Lotta Stridh (f. 1975) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Gabriel Novella (f. 1982) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Hagabacken Samhällsfastigheter Holding 1 AB (559475-0985) |
|---|---|
| Koncernmoder | Hagabacken Fastighets AB (559449-8999) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-06-24 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Box 103, 721 05, Västerås Besök: Box 103, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |