Aktiebolag Stockholm
Haga Dental Tandtekniska laboratorium AB
195 sökningar
3,5 mkr
+13,0 %17,7 %
+1,7 p.e.46,5 %
−10,2 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 479 | 3 079 | 2 201 | 1 666 | 1 899 | 1 624 | 1 849 | 2 695 |
| Rörelseresultat | 616 | 493 | 18 | −61 | 137 | 77 | −23 | 93 |
| Årets resultat | 274 | 287 | 14 | −65 | 128 | 76 | −23 | 93 |
| Eget kapital | 768 | 694 | 427 | 613 | 678 | 549 | 473 | 496 |
| Balansomslutning | 1 650 | 1 222 | 739 | 808 | 1 055 | 980 | 940 | 1 308 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 479 | 3 079 | 2 201 | 1 666 | 1 899 | 1 624 | 1 849 | 2 695 |
| Personalkostnader | 1 220 | 1 228 | 866 | 903 | 1 108 | 1 082 | 1 041 | 1 429 |
| Av- och nedskrivningar | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 50 | 55 | 55 |
| Övriga externa kostnader | 704 | 739 | 589 | 476 | 547 | 722 | 677 | 564 |
| Övriga rörelseposter, netto | −859 | −539 | −648 | −268 | −27 | 307 | −99 | −554 |
| Rörelseresultat | 616 | 493 | 18 | −61 | 137 | 77 | −23 | 93 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 140 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 476 | 495 | 20 | −61 | 136 | 76 | −23 | 93 |
| Bokslutsdispositioner | −125 | −129 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 77 | 79 | 6 | 3 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 274 | 287 | 14 | −65 | 128 | 76 | −23 | 93 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 150 | 230 | 310 | 390 | 470 | 400 | 450 | 505 |
| Kortfristiga fordringar | 1 439 | 776 | 319 | 382 | 497 | 487 | 411 | 596 |
| Kassa och bank | 61 | 216 | 110 | 36 | 88 | 93 | 80 | 207 |
| Omsättningstillgångar | 1 500 | 992 | 429 | 418 | 585 | 580 | 490 | 803 |
| Summa tillgångar | 1 650 | 1 222 | 739 | 808 | 1 055 | 980 | 940 | 1 308 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 374 | 287 | 293 | 558 | 430 | 353 | 376 | 283 |
| Eget kapital | 768 | 694 | 427 | 613 | 678 | 549 | 473 | 496 |
| Justerat eget kapital | 969 | 796 | 427 | 613 | 678 | 549 | 473 | 496 |
| Obeskattade reserver | 253 | 128 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 629 | 400 | 312 | 195 | 377 | 431 | 467 | 812 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 650 | 1 222 | 739 | 808 | 1 055 | 980 | 940 | 1 308 |
Verksamhet
Mätt mot de 309 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Haga Dental Tandtekniska laboratorium AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 17,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 46,5 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva laboratoriumverksamhet inom tandteknik samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Nader Tadayon (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Alice Helena Galyna Melkovych (f. 1988) Styrelseledamot
- Pedram Tadayon (f. 2001) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-05-15 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av tandproteser (SNI 32502) |
| Adress | Edsviksvägen 114, 182 35, Danderyd Besök: Edsviksvägen 114, Danderyd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 073-6001112 |