Aktiebolag Danderyd
Hackstavägen 9 Fastighets AB
45 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
+4,7 %Rörelsemarginal
58,5 %
+2,6 p.e.Soliditet
97,0 %
−0,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 144 | 1 093 | 1 051 | 960 | 955 |
| Rörelseresultat | 669 | 611 | 481 | 431 | 409 |
| Årets resultat | 540 | 490 | 380 | 342 | 316 |
| Eget kapital | 6 361 | 6 055 | 5 565 | 5 184 | 4 843 |
| Balansomslutning | 6 555 | 6 217 | 6 527 | 6 179 | 6 268 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 144 | 1 093 | 1 051 | 960 | 955 |
| Personalkostnader | 230 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 230 | 250 | 349 | 349 |
| Övriga externa kostnader | 245 | 255 | 320 | 180 | 196 |
| Rörelseresultat | 669 | 611 | 481 | 431 | 409 |
| Ränteintäkter | 9 | 7 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 678 | 618 | 481 | 431 | 403 |
| Skatt | 138 | 127 | 100 | 89 | 86 |
| Årets resultat | 540 | 490 | 380 | 342 | 316 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-05 | 2024-05 | 2023-05 | 2022-05 | 2021-05 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 447 | 4 677 | 4 908 | 5 158 | 5 507 |
| Kortfristiga fordringar | 1 375 | 280 | 63 | 120 | 126 |
| Kassa och bank | 733 | 1 260 | 1 556 | 901 | 635 |
| Omsättningstillgångar | 2 108 | 1 540 | 1 619 | 1 021 | 761 |
| Summa tillgångar | 6 555 | 6 217 | 6 527 | 6 179 | 6 268 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 771 | 5 515 | 5 135 | 4 792 | 4 477 |
| Eget kapital | 6 361 | 6 055 | 5 565 | 5 184 | 4 843 |
| Justerat eget kapital | 6 361 | 6 055 | 5 565 | 5 184 | 4 843 |
| Kortfristiga skulder | 194 | 162 | 962 | 995 | 1 425 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 555 | 6 217 | 6 527 | 6 179 | 6 268 |
| Ställda säkerheter | 4 860 | 4 860 | 4 860 | 4 860 | 4 860 |
Verksamhet
Hackstavägen 9 Fastighets AB omsatte 1,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 58,5 procent, och soliditeten var hög — 97,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget hör hemma i Danderyd.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lennart Hverén (f. 1946) Styrelseledamot
- Karin Susanne Hverén Brick (f. 1970) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Olof Lundqvist (f. 1991) Revisor
- Bo Persson (f. 1949) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | Hverén Holding AB (559041-1442) |
|---|---|
| Koncernmoder | Hverén Holding AB (559041-1442) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-06-02 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Mallslingan 5, 187 66, Täby Besök: Mallslingan 5, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |